Virtuální realita PlayStation VR - tak blízko dokonalosti

Virtuální realita PlayStation VR - tak blízko dokonalosti

Potápění se žraloky, přestřelka uprostřed Londýna nebo jízda vleže na dlouhém skateboardu uprostřed silnice plné aut. Ne, to není přehled akčních scén z nového Jamese Bonda, ale akce, které můžete zažít i vy doma ve svém obývacím pokoji s virtuální realitou na PS4. Měla jsem příležitost tuto konkrétní virtuální realitu vyzkoušet a sepsala jsem pro Vás obsáhlou recenzi.

Mohu s klidem prohlásit, že od doby před pár lety, kdy jsem měla na hlavě helmu a viděla kolem sebe kostičkovaný svět ne nepodobný dnešnímu Minecraftu, prodělal svět virtuální reality naprostý přerod. Takže pokud máte doma PS4, podívejte se, co vám může svět zprostředkovaný brýlemi a dvěma hůlkami PlayStation Move nabídnout. Virtuální realita PlayStation VR je prostě skvělá.

Technické parametry a údaje

V balení společně s bílo-černými brýlemi pro virtuální realitu, které perfektně ladí k bílé i černé verzi PS4, najdete také kameru a dvě PS Move hůlky. My jsme k tomuto balíčku dostali hru VR World, která nabízí hned několik virtuálních světů, které si můžete vyzkoušet, abyste věděli, o čem taková virtuální realita vlastně je. Ohledně technických parametrů – brýle mají OLED displej o velikosti 5,7“ a rozlišení je 960 x RGB x 1080 na každé oko. Tato kombinace nabízí opravdu kvalitní pokoukání. Obraz se bude pohybovat podle vás díky akcelerometru a gyroskopu, které se nacházejí uvnitř brýlí, takže když se nakloníte, váš obraz se nakloní rovněž. Díky 3D zvuku vám sluchátka zprostředkují čistý zvuk, který podtrhne děj před vámi. Připojení k PS4 je formou USB nebo HDMI, což může mírně kazit dojem, protože kolem sebe máte kabely, které mohou překážet. Hůlky PS Move padnou pro své vytvarování dobře do ruky a snadno se s nimi vše ovládá. V některých hrách lze ale používat klasický ovladač. Celkový vzhled a provedení hodnotím velmi kladně, brýle jsou při používání modře podsvíceny a vypadají tak velice elegantně. VR lze připojit ke všem druhům PS4 (př. provedení Slim, Pro, apod.).

Nastavení brýlí pro každého jedince

Brýle pro virtuální realitu mají celkem dvojí nastavení. První zajišťuje to, aby vám brýle dobře seděly na hlavě a nespadly vám při nějakém prudším pohybu. Například hra VR Luge, při které jedete na pomyslném skateboardu po silnici, se ovládá pohybem hlavy ze strany na stranu, takže se musíte ujistit, že vám brýle opravdu sedí. Jakmile si je posadíte na hlavu, lze je ještě mírně dotáhnout otočným kolečkem vzadu na “čelence“. Druhé nastavení spočívá v přisunutí průzoru brýlí těsně k očím. Při správném posazení a souhře všech aspektů byste měli před sebou vidět ostrý obraz.

Ovládání a přivyknutí na virtuální realitu

Jelikož virtuální svět nabízí opravdu hodně možností, vždycky je základem udělat si kolem sebe dost místa. Pro začátek je dobré vyzkoušet si nějakou klidnější hru, ve které se nemusíte příliš pohybovat, ale která vám zprostředkuje veškeré vjemy virtuálního světa. Některým lidem se může udělat špatně, jelikož tělo je v klidu a obrazovka před vámi se hýbe, proto zkoušejte všechno s rozmyslem a jakmile se vám udělá nevolno, helmu si sundejte a dejte si chvíli pauzu před dalším zkoušením. Jak již bylo řečeno, hru lze ovládat ovladačem nebo tyčkami PS Move. Pokud hrajete hru, ve které se jenom díváte, odložte obojí, abyste si realitu mohli vychutnat. Pokud hrajete akčnější hru, ve které máte tělo a ruce, přirozenější možnosti dle mého názoru nabízí tyčky PS Move, než ovladač. Ruce máte volnější a každou můžete hýbat podle své libosti.

Vyzkoušeli jsme VR World

Jako první jsme vyzkoušeli virtuální světy, které nabízí CD VR World. Zde najdete celkem pět virtuálních světů, které můžete navštívit – jedná se o The London Heist, Ocean Descent, Scavengers Odyssey, VR Luge a Danger Ball. Některé jsou jenom o pozorování okolí a seznámení s realitou, jiné nabízí akci. Nejméně náročná je v tomto případě Ocean Descent, ve které se pouze díváte na podmořský svět. Nacházíte se v kovové kleci, která klesá až hluboko na mořské dno, zatímco kolem vás plavou rybičky. Sranda končí ve chvíli, kdy se objeví velký žralok a ožírá vaši „ochranu“ několik centimetrů od vašeho obličeje, přičemž vy nemůžete nic dělat než se jenom dívat. Pro začátek je to velmi vhodná hra na seznámení, i tak mi ale při sestupu na dno nebylo zrovna dvakrát nejlépe. VR Luge a Danger Ball jsou hry, které už vyžadují nějaký pohyb, a to konkrétně pohyb hlavou. U VR Luge se ocitnete vleže na jakémsi skateboardu, který ovládáte pohybem hlavy ze strany na stranu. Jezdíme mezi auty šílenou rychlostí a sem tam vám to trochu poskočí. U Danger Ballu hlavičkujete míč na pomyslný terč. Větší akci s příběhem najdete až u zbývajících dvou virtuálních světů. V The London Heist se ocitnete přímo mezi mafiány, kteří se dohadují o ukradený diamant. Tady vás čeká přestřelka a divoká jízda. Můžete se schovávat za předměty, střílet, přebíjet pistoli a celkově se do hry velmi dobře vžít. Přesto je hra do jisté míry statická, postava vždy sedí a jenom se hýbe na místě, nikam nechodí. Pohyb dopředu, který může dělat největší problémy vzhledem k našemu vnímání, najdete u vesmírné střílečky Scavengers Odyssey, kde vás čeká vesmírné dobrodružství, ve kterém se už pohybujete po korábu a následně ve vesmíru, zatímco střílíte.

Hodnocení závěrem

Celkově hodnotím virtuální realitu od PS4 velmi kladně, nabízí dobré možnosti pro seznámení se s tímto fenoménem, a to za poměrně přijatelnou cenu. Kvalita versus cena a výkon je v tomto případě opravdu vyrovnaná, kromě toho elegantní design a dobré zpracování vás dokonale vtáhne do jiného světa. A ten nemusíte prožívat sami, ale můžete se o něj podělit s rodinou a kamarády, kteří během vašeho hraní vidí na obrazovce to, co vy v danou chvíli před sebou.

Write a Comment