Chip.cz - recenze a testy

Na rozdíl od hodinek s GPS nebo chytrých hodinek s operačním systémem jsou fitness náramky (říká se jim také fitness trackery) poměrně levné, mnohem lehčí, pohodlnější a vydrží déle pracovat na baterii. Zatímco chytré hodinky vydrží cca den, náramky většinou fungují po nabití jeden až tři týdny, takže s nimi nejsou takové starosti.

V podstatě všechny náramky pracují velmi dobře jako krokoměr a jsou vhodné pro sledování energetického výdeje. Další funkce už jsou otázkou jednotlivých modelů nebo aplikací, které pro ně použijete. Samostatně fungují jen některé – jen ty, které jsou vybaveny displejem a které jsou tak schopné například ušlé kroky zobrazovat ihned. Některé náramky nabízí i další zajímavé funkce. Vibracemi a blikáním upozorní na příchozí hovor, vibrují, když se příliš vzdálíte od svého smartphonu, takže ho nezapomenete doma, nebo zajistí chytré buzení – v době, kdy procházíte fází pouze lehkého spánku, vás jemně vibracemi včas vzbudí. Náramek totiž pracuje ve dne i v noci a kromě denních aktivit monitoruje i váš spánek. Chytré náramky mohou přijímat i notifikace z chytrého telefonu a upozorní vás na příchozí hovor.

Fitness náramky fungují i jako trenér a určují optimální tepovou frekvenci. Je to tedy řešení pro skutečně aktivní sportovce. Prakticky všechny fitness trackery zvládají sledovat spálené kalorie, některé aplikace pak navíc nabízí možnost zaznamenat i to, co sníte, a podle toho upraví váš denní program a pomohou vám s hlídáním vaší váhy.

Stoprocentně se spoléhat na fitness náramky ale často nejde. Jen některé integrovaný GPS modul, takže počet kroků, vzdálenosti a další informace jsou jen odhadnuté na základě pohybů. Mnoho pohybů s náramkem navíc udělá jeho uživatel při každodenních činnostech, které by správně do výsledků neměly být započítány. Přesnost náramků jsme testovali na 530 m dlouhé zkušební dráze, po které tester ušel 600 kroků. Dále zkoušíme jen s náramkem vlakem a sledujeme, zda se otřesy chybně nevyhodnotí jako další krok.

Při hodnocení vybavení jsme sledovali, které základní funkce, jako je krokoměr, měření vzdálenosti a spálených kalorií, analýza spánku a ochrana před vodou, náramky poskytují. Speciální funkce jako monitor srdečního tepu pak samozřejmě zajistily bonusové body. Kompatibilita s různými platformami (Android, iOS) také hraje roli při hodnocení zařízení. Negativní dopad na pořadí pak má třeba chybějící displej. Co se týká ergonomie, hodnotili jsme, jak snadno probíhá nabíjení a synchronizace a jak je vidět na displej, a to i za jasného slunce. Cena na výsledky testů vliv nemá.

Write a Comment