Brýle a headsety pro virtuální realitu 2022: TEST & RECENZE

Virtuální realita je v poslední době velmi často skloňovaný pojem, protože konečně přichází v podobě, která má možnost zaujmout nejen totální nadšence, ale i širší publikum. Je to dáno zejména přijatelnou cenou jednotlivých zařízení a kvalitou zobrazení, která je již na takové úrovni, že zážitky jsou opravdu velmi intenzivní.

Chcete-li si vychutnat objevování fiktivního digitálního světa, můžete si zvolit z několika různých zařízení. Abychom Vám výběr usnadnili, vybrali jsme 3 nejlepší. Níže v článku jsme rovněž sepsali pár základních informací, o tom, co virtuální realita je a co od ní očekávat.

Nejlepší VR brýle a headsety

Recenze HTC Vive Cosmos – Nejlepší VR pro počítač

Pro náročné

Kompatibilita: PC | Podpora OS: Windows 10 | Velikost obrazovky: 2× 3,4″ displej | Zorné pole: 110° | Ovladač: ano | Hmotnost: 651 gramů

Klady Nejlepší VR brýle roku 2021

Maximální VR zážitek

Kvalitní displej

Vysoká míra komfortu

Přesná technologie

Zápory Vyšší cena

Pouze na PC

Pokud se nebojíte připlatit a požadujete skutečně to nejlepší, právě pro vás jsou jako stvořené VR brýle HTC Vive Cosmos. Svým zpracováním, výbavou a nabídkou uspokojí přání náročných uživatelů. Jednoduchost zapojení a používání však neodradí ani naprosté začátečníky, kteří si ještě VR brýle nikdy nevyzkoušeli. Není potřeba nic zdlouhavě nastavovat nebo instalovat, stačí nasadit a můžete vesele hrát.

Virtuální brýle nemají externí laserové snímače pohybů, takže je můžete použít prakticky kdekoliv. Pokud má váš kamarád počítač, i u něho budou fungovat. Jak jsme si řekli, zapojení je naprosto snadné. Stačí spárovat s PC a VR brýle fungují. Integrované snímání je přímo v brýlích, odklápěcí hledí je potom skvělé pro přechod do reality.

Nová verze HTC Vive Cosmos má kvalitnější displej, který dokáže jednotlivé pixely vykreslit mnohem lépe. Skvělé parametry dokládá vysoké rozlišení 2 880 × 1 700 pixelů a přepracovaný systém pro sledování vaší polohy a pohyb. Nechybí gesta a technologie 6DOF. Zlepšení se dočkal i ekosystém virtuálních brýlí. Lépe se ovládá a nabízí nové možnosti a zábavu.

Samotné brýle na virtuální realitu váží pouhých 651 gramů, takže vás nebude bolet hlava ani po delším hraní. Dočkáte se i kompletně nových ovladačů s ergonomickým držením. Mají podsvícení a několik ovládacích prvků včetně joysticku. Jsou bezdrátová a lehká. Jestliže hledáte ty nejlepší VR brýle na trhu, vyberte si HTC Vive Cosmos. V našem testování dopadly nejlépe ze všech.

Recenze Sony PlayStation VR – Skvělé brýle pro virtuální realitu na PS4 a PS5

Zlatý střed

Kompatibilita: PlayStation 4, 5 | Velikost obrazovky: 5,7″ | Zorné pole: 110° | Dioptrická korekce: – | Ovladač: ne, lze dokoupit | Rozměry: 187 × 185 × 277 mm | Hmotnost: 610 gramů

Klady Vynikající herní a filmový zážitek

Kvalitní rozlišení

Pohodlné nošení a užívání

Skutečný 360° zážitek

Zápory Nutné kabelové připojení

Majitelům nejprodávanější herní konzole PlayStation 4 doporučíme perfektní virtuální brýle Sony PlayStation VR, které vás okamžitě vtáhnou do centra virtuálního dění. Tahle hračka se může chlubit integrovaným OLED displejem o velikosti 5,7“, který nabízí jemné Full HD rozlišení. Animované postavy a scény kolem tak působí skutečně věrohodně a realisticky. K ještě lepšímu zážitku konec konců dopomáhá vysoká obnovovací frekvence 120 Hz.

VR brýle jsou dále vybaveny akcelerometrem a gyroskopem, tudíž dokáží pohotově snímat každý pohyb vaší hlavy. Sony do svého přístroje zabudovala vynikající 3D technologii, která se postará o vynikající zvukový zážitek. Nemusíte se ani bát nějakého nepohodlí. Inovativní design dokáže padnout na každou hráčskou hlavu, přičemž náhlavní oblouk si může každý dodatečně poupravit k obrazu svému.

Souprava se bez větší námahy nandává a sundává, přičemž tyhle brýle si s konzolí PS4 bezvadně rozumí, tudíž je stačí připojit a během okamžiku můžete vesele hrát a bavit se. Kombinace vestavěného mikrofonu a bezdrátového ovladače DualShock 4 pak dokáže navodit skutečně neuvěřitelnou atmosféru, která vás chytne a nepustí.

Sony PlayStation VR jsou vynikající virtuální brýle osvědčené kvality. Tuhle hračku si oblíbilo velké množství hráčů po celém světě, neboť za pár tisícovek dokáže obyčejné hraní proměnit v nezapomenutelný zážitek. Puntičkáři ovšem musí počítat s množstvím kabelů, které jsou pro chod zařízení nezbytné.

Recenze VR Box VR-X2 – Levné VR brýle na mobil

Levný základ

Kompatibilita: smartphone | Podpora OS: Android, iOS | Velikost obrazovky: max. 6″ | Zorné pole: 95-100° | Dioptrická korekce: do 5 mm | Ovladač: ne | Rozměry: 198 × 135 × 105 mm | Hmotnost: 330 gramů

Klady Nízká cena

Ideální pro nenáročné

Vysoce univerzální

Snadná instalace a užívání

Zápory Průměrný zážitek

Jestliže s virtuální realitou teprve začínáte a nechcete hned při startu utrácet tisíce, model VR BOX VR-X2 by pro vás mohl být to pravé. Tyhle brýle pocítily vylepšení druhé generace a dokáží během okamžiku displej obyčejného mobilního telefonu přeměnit na působivé kino prostředí pro sledování filmů, videí nebo hraní her.

Nová generace pocítila vylepšenou konstrukci, která se lépe chladí a vložený telefon lze snadněji vyjmout. Virtuální brýle spolupracují s operačním systémem Android a iOS v rozmezí velikosti displeje od 3,5 do 6“ úhlopříčky. Filmařské a hráčské pohodlí zaručí měkké polstrování kolem očí a elastický popruh. Brýle podporují technologii Bluetooth, tudíž je spárování a ovládání snadné a pohodlné.

VR BOX VR-X2 doporučujeme spíše začínajícím uživatelům, kteří o virtuální realitě nemají zcela jasno a nechtějí do prvních brýlí vynakládat vyšší částky. Nízká cena se však logicky odráží na slabším virtuálním zážitku. Z tohoto důvodu se jedná o ideální VR brýle na mobil.

Náš tip Jako kvalitnější alternativu doporučujeme virtuální brýle Carl Zeiss VR One Plus, které podporují chytré telefony s úhlopříčkou 4,7 až 5,5“. Nabízí lepší pohodlí a kvalitnější čočky, které ocení zejména ti náročnější. Jejich cena je ale logicky o něco vyšší.

Nejprodávanější VR brýle

Co je to virtuální realita

Virtuální realita (nebo zkráceně VR) je technologie, která dokáže vytvořit vizuální, sluchovou či hmatovou iluzi skutečného nebo fiktivního světa. Umožní Vám podívat se na vzdálená místa, vyzkoušet extrémní zážitky či zahrát velmi intenzivní hry. K tomu využívá speciální audiovizuální helmy, brýle či dokonce oblečení snímajícího pohyb a stimulujícího hmat.

Virtuální realitu je možné využít v mnoha oborech, například lékařství, sportu, vzdělávání, armádním výcviku či inženýrství. Velký potenciál je samozřejmě také v zábavním průmyslu (herním, filmovém či pornografickém).

VR brýle si nepleťte s 3D brýlemi nebo chytrými brýlemi. 3D brýle slouží ke sledování 3D televizí, zatímco chytré brýle slouží pro zobrazování tzv. rozšířené reality. To znamená, že přes okolní svět vykreslují na průhlednou vrstvu dodatečné informace, například název významné budovy a její popis.

Jak VR funguje

K vytvoření vizuálního vnímání jsou používány speciální brýle, které do každého oka zobrazují scénu z jiného úhlu, což v mozku vyvolá věrohodnou představu trojrozměrného obrazu. K vytvoření prostorového zvuku se využívají sluchátka, které zároveň odstiňují okolní ruchy. Zobrazovaný obraz navíc nemá zdánlivý okraj a díky senzorům pohybu můžete hýbat hlavou všemi směry a neustále uvidíte další kus virtuálního světa.

K zobrazení virtuální reality slouží 2 typy zobrazení:

HMD neboli hedseat pro virtuální realitu (head mounted display), což jsou brýle, které mají před každým okem umístěn vlastní LCD displej

neboli pro virtuální realitu (head mounted display), což jsou brýle, které mají před každým okem umístěn vlastní LCD displej VR brýle pro smartphony, které nemají integrovanou obrazovku, ale využívají displej chytrého telefonu, který se do nich vloží

Pro majitele chytrých telefonů jsou VR brýle cenově výrazně dostupnější než nákup celého headsetu. Cena se pohybuje od několika stovek do pár tisíc korun, oproti například 12 500 Kč za Oculus Rift S.

Na druhou stranu zážitek s nimi je o něco méně intenzivní, neboť nedokážou snímat pohyby celého těla, ale pouze otáčení hlavy. Maximální herní plocha u headsetů se pak v současnosti blíží 5×5 metrů. Stejně tak úroveň grafiky a rychlost jejího vykreslování jsou u headsetů na vyšší úrovni a obraz je tak mnohem realističtější.

Pro VR brýle doporučujeme pořídit si otočnou židli. Zážitky někdy bývají totiž tak intenzivní, že můžete ztratit orientaci a následně spadnout nebo do něčeho narazit.

Z čeho se VR skládá

Headsety v sobě obsahují 2 oddělené obrazovky (pro každé oko jednu), sluchátka a celou řadu senzorů. Kabelem jsem následně propojeny s herní konzolí nebo počítačem. Pro intuitivní ovládání her a aplikací slouží prostorové ovladače.

v sobě obsahují 2 oddělené obrazovky (pro každé oko jednu), sluchátka a celou řadu senzorů. Kabelem jsem následně propojeny s herní konzolí nebo počítačem. Pro intuitivní ovládání her a aplikací slouží prostorové ovladače. VR brýle se liší pouze tím, že se nepropojují s počítačem nebo herní konzolí, ale zasadí se do nich chytrý telefon.

Požadavky ke zprovoznění virtuální reality

Pro VR brýle Vám stačí pouze chytrý telefon s úhlopříčkou 3,5 – 6 palců, gyroskopem a akcelerometrem, nicméně například Samsung Gear VR komunikuje pouze s vybranými modely Samsung Galaxy.

Headsety vyžadují buď Playstation (v případě Sony PlayStation VR) nebo počítač, resp. notebook, vybavený grafickou kartou minimálně srovnatelnou s NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290, procesorem nejméně Intel i5-4590 a alespoň 4 GB RAM.

Pozor Virtuální realita není bohužel pro každého, neboť tento nezvyklý zážitek některým lidem může způsobit bolesti hlavy nebo nevolnost. Rovněž je velmi snadné ztratit stabilitu a uživatel může snadno spadnout na zem. Před nákupem proto doporučujeme vyzkoušet brýle na vlastní kůži. Vzhledem k intenzivnímu vjemu může v budoucnu také hrozit, že při příliš častém používání uživatel přestane rozlišovat mezi reálným a virtuálním světem. Což může mít negativní důsledky na jeho psychiku.

Zdroje informací:

Nejlepší VR brýle podle zkušeností uživatelů

Write a Comment