▷ VIRTUÁLNÍ vs ROZŠÍŘENÁ realita – čím se liší? Zboží.cz

Virtuální realita

Virtuální realita: Všechno, co potřebujete k dokonalému (nejen) hernímu zážitku

Virtuální realita existuje už řadu let, ale teď je dostupnější než kdy dřív. PlayStation VR nabízí ideální domácí řešení virtuální reality. Ponořte se do hry díky dokonalému obrazu na 5,7" OLED obrazovce s parádním rozlišením 1 920 × 1 080 px.

Díky technologii prostorového zvuku 3D audio získáte intenzivní prožitek ze hry. Žádné okolní zvuky vás ze hry už nevyruší. Jakmile si nasadíte brýle na virtuální realitu, svět kolem přestává existovat.

Hry na virtuální realitu jsou interaktivní a okamžitě vás vtáhnou do děje.

Hry tak nebudete jen hrát, ale skutečně je prožijete. Virtuální realita pomocí herních ovladačů reaguje na váš pohyb a do hry zapojíte celé tělo.

Jaké hry zahrát ve virtuální realitě

Svou virtuální realitu otestuje především při hraní her. Hororová akční střílečka Until Dawn: Rush of Blood vám pořádně zvedne hladinu adrenalinu. Vyzkoušejte, jestli dokážete projít všemi strašidelnými levelyProjeďte se na virtuální dráze a vyhněte se všem děsivým překážkám, které na vás hra nachystá.

Otestujte svůj rytmus v hudební hře Beat Saber od českého studia Beat Games.

Snažte se nahrát co nejvyšší skóre a porovnejte své síly s přáteli. Jestli patříte mezi fanoušky závodních her, tak Gran Turismo ve VR si musíte zahrát. Vyzkoušíte několik závodních okruhů a svezete se až ve 140 sportovních autech.

Vrsokolov

Akce pro firmy - teambuilding

VR Sokolov je ideálním místem pro Vaši firemní akci, vánoční firemní večírek, teambuilding či team spirit.

Pokud si přejte nacenit Vaši akci, napište nám do kontaktního formuláře termín, počet hráčů a informace, co by měla akce splňovat. Na základě dotazu Vám zašleme 2 až 3 varianty, jak by mohla Vaše akce vypadat.

Individuální přístup je u nás samozřejmostí! Dle Vašeho přání zajistíme catering apod.

▷ VIRTUÁLNÍ vs ROZŠÍŘENÁ realita – čím se liší? Zboží.cz

Ještě před pár lety by bylo nutné fungování virtuální reality rozepsat na mnohem více řádků – starší headsety potřebovaly připojení k počítači, množství kabelů a externí kamery, které snímaly váš pohyb. Provoz nejnovějších VR brýlí už je mnohem jednodušší. V případě Oculus Quest 2 potřebujete jen samotné brýle a dva ovladače, u PS VR 2 pak přibyde ještě kabel.

Virtuální realita tu s námi je už od 90. let minulého století, kdy se s ní začalo poprvé experimentovat. Ten pravý boom ale spustil až americký start-up Oculus , který v roce 2012 představil projekt brýlí Oculus Rift. Byly drahé, velké, poměrně těžké a vyžadovaly výkonný počítač, a tak se zpočátku jednalo spíše o zařízení pro fajnšmekry. Oculus se ale zalíbil společnosti Facebook (dnes známé pod názvem Meta), která celý start-up v roce 2014 odkoupila za 2 miliardy dolarů.

Na cestě je pak druhá generace PlayStation VR , ta ale jde trochu jiným směrem. Namísto absence kabelů a úplné přenosnosti se soustředí na co nejkvalitnější herní zážitek, PS VR2 tak bude závislé na konzoli PlayStation 5. Zato si na něm ale bude možné zahrát hry, které se obecně vyrovnají těm „ne-VR“. Tím se na trhu virtuální reality vytváří zajímavý rozkol – Meta Oculus se zaměřuje na jednodušší hry, které vás zabaví kdykoliv a kdekoliv, zatímco Sony s PS VR2 na co nejplnohodnotnější domácí zážitek. Poměrně silným hráčem na trhu virtuální reality, který směřuje podobným směrem jako Sony, je firma Valve se svým headsetem Valve Index . Prodává se v rámci herního obchodu Steam a zakoupíte jej i v balení s hrou Half-Life Alyx, jedním z nejlépe hodnocených VR titulů vůbec.

Dnes je situace trochu jiná, byť Oculus a PlayStation VR stále dominují. Zatímco brýle, kterými to všechno začalo, vyžadovaly k fungování množství kabelů a herní počítač s výkonnou grafickou kartou, dnešní verze Oculu, tedy model Quest 2 , funguje již zcela samostatně. Je bezdrátový a má v sobě integrovaný procesor, grafický čip i úložiště , takže vám stačí si nasadit brýle, vzít si do ruky ovladače a hrát. Třeba český hit Beat Saber, který Meta také odkoupila. Populární je i VR Chat, který, jak název napovídá, slouží prostě a jednoduše k „pokecu“ a trávení času s přáteli. Brýle pro virtuální realitu ale využívají i architekti nebo automobiloví designéři, kteří tak mohou svůj výtvor ukázat klientům bez nutnosti vytváření fyzických modelů.

Augmentovaná realita je technologie, která do reálného prostředí zobrazuje digitálně vytvořené prvky . Nejčastěji využívá displeje chytrých zařízení, případně speciálních brýlí vybavených kamerami. Kromě zobrazení herních prvků do skutečného světa nalézá uplatnění i v profesionální sféře. Možné je zobrazit například technické modely a schémata, navigační pokyny nebo i informace při lékařských operacích.

Jak AR funguje

Augmentovaná realita oproti té virtuální využívá mnohem více ze skutečného světa, do kterého promítá digitální objekty. Nejčastěji se tak děje přes displej chytrého telefonu. Samotný fotoaparát mobilu ale nestačí. AR aplikace, které pracují s prostorem a pohybem v něm (například Pokémon Go) potřebují ke správnému fungování ještě GPS, které umožňuje správné zasazení do kulis reálného světa. Filtry ve fotoaplikacích, Google Lens a další aplikace, jež pracují s rozpoznáváním předmětů, pak ve velkém využívají i schopností umělé inteligence.

Write a Comment