Vybíráme chytré hodinky -25 nejlepších

Smart hodinky jsou vlastně minipočítač nošen na zápěstí, který vás může prostřednictvím bezdrátového připojení upozornit na příchozí hovory, textové zprávy a aktualizace sociálních sítí. Ale pokud smart hodinky jsou jen doplňkem pro váš smartphone, proč jim věnovat takovou pozornost? Protože jsou docela dost inteligentní i sami o sobě. který vás může prostřednictvím bezdrátového připojení upozornit na příchozí hovory, textové zprávy a aktualizace sociálních sítí. Ale pokud smart hodinky jsou jen doplňkem pro váš smartphone, proč jim věnovat takovou pozornost? Protože jsou docela dost inteligentní i sami o sobě. Některé modely přicházejí s vlastními síťovými připojeními, takže mohou provádět mnoho pokročilých úloh bez párování s blízkým telefonem. Často obsahují zabudované snímače – včetně akcelerometrů, barometrů a monitorů srdeční frekvence – na sledování vaší fyzické aktivity. Bezdrátové technologie, jako například NFC, umožňují používat hodinky k uskutečnění mobilních plateb. V našem srovnávacím testu, či lépe řečeno výběru, jsme pro vás vybrali inteligentní smart hodinky (klasické i sportovní), které podle nás opravdu stojí za povšimnutí. Kromě jejich ceny a výkonu jsme brali v úvahu i další funkce a parametry – hlavně displej a jeho velikost, vybavení senzory (GPS, měření tepu…), konektivitu či výdrž baterie. A v každé krátké recenzi se pak dočtete co všechno vám konkrétní model může nabídnout, jak se ovládá, s výhodami a nevýhodami jako je vidíme my v redakci Pokud si chcete udělat lepší přehled v tomto širokém segmentu a sami si udělat názor, tak právě vám je pak určen náš průvodce výběrem smart hodinek, kde se můžete inspirovat a zjistit, co všechno od nich můžete očekávat, o které parametry byste se měli zajímat nejdříve ale i to, které jsou příjemným bonusem navíc.

Recenze 25 nejlepších chytrých smart hodinek pro rok 2022

Smart hodinky – klasické, sportovní (sporttestery), či fitness náramky?

Vybrat inteligentní hodinky je někdy opravdový „háček”. Hlavně když se na trhu objevuje nespočet modelů inteligentních hodinek a náramků – hned vedle sebe totiž můžete narazit na „klasické” smart hodinky, sportovní hodinky či sporttestery a fitness náramky. Každé z nich jsou primárně určeny na něco jiného, i když se svými funkcemi samozřejmě díky neustálému technologickému vývoji stále více prolínají. Jaké jsou nejhlavnější rozdíly?

Klasické inteligentní smart hodinky

Ty vám kromě aktuálního času přinesou přehled o všech vašich oznámeních a tedy budete okamžitě vědět o každém e-mailu, který vám přijde, možnost poslouchat hudbu, surfovat na internetu… Chytřejší hodinky vám umožní i rovnou telefonovat či psát SMS, platit online v obchodě. A také vám nabídnou i nějaké měření tělesných funkcí (většinou základní, ale i rozšířené, ale při nich počítejte s tím cena hodinek půjde nahoru).

Sportovní hodinky (sporttestery)

Sportovní inteligentní hodinky jsou primárně vytvořeny pro sledování a plánování různých sportovních aktivit, přičemž na trhu se dají najít i takové, které jsou speciálně určeny pro konkrétní odvětví (běžecké hodinky…). Z výbavy nechybí GPS lokalizace, měření tepové frekvence, spálené kalorie a mnoho dalších speciálních měřicích senzorů.

Fitness náramky

Fitness náramky jsou jednodušší verzí sporttesterů. Ve srovnání s nimi disponují „jen“ zlomkem měření a jejich výsledky nejsou zrovna nejpřesnější. V podstatě se jedná o inteligentní náramek, který by vás měl přimět k nějaké pohybové aktivitě. Výsledky a hodnocení je možné sledovat a používat v rámci mobilního telefonu díky příslušné aplikaci.

Jinak, fitness náramkem jsme se věnovali i zvlášť, takže podrobnější informace o nich hledejte v našem článku / srovnávacím testu.

u nás naleznete celý test fitness náramků

Jak vybrat inteligentní smart hodinky

Tak, rozhodli jste se koupit inteligentní hodinky. Skvělé. Ale ještě neklikejte na tlačítko „koupit“! Dokonce i když jste již učinili průzkum a víte jaký model chcete, stále je pár věcí, kterým je ještě třeba věnovat pozornost. Například, potřebujete vědět, zda je model, který jste si vybrali, kompatibilní s vaším smartphonem. Pokud si totiž koupíte model, který náhodou není, nebudete moci využít množství funkcí, které dělají smart hodinky tak úžasnými. A bez dostatečné výdrže baterie vám to také bude na dvě věci… Nezapomínejte také na materiálové provedení hodinek a kvalitu displeje. Je toho docela dost co je třeba si všímat a na co brát ohled…

Na jaké hlavní parametry se při výběru smart hodinek tedy zaměřit (ve zkratce)?

operační systém a kompatibilita – hodinky by měly být v první řadě kompatibilní s vaším telefonem

– hodinky by měly být v první řadě kompatibilní s vaším telefonem displej – důležitá je dobrá viditelnost, zobrazovací úhly, podání barev, odolnost proti poškození, také se rozhodněte jak chcete hodinky ovládat – dotykem nebo tlačítky (případně kombinovaně)

– důležitá je dobrá viditelnost, zobrazovací úhly, podání barev, odolnost proti poškození, také se rozhodněte jak chcete hodinky ovládat – dotykem nebo tlačítky (případně kombinovaně) výdrž baterie – některé modely jsou náročnější na spotřebu energie, jiné méně, vybírejte takové, které vám i při větší „zátěži“ hodinek vydrží alespoň 2 dny

– některé modely jsou náročnější na spotřebu energie, jiné méně, vybírejte takové, které vám i při větší „zátěži“ hodinek vydrží alespoň 2 dny vlastnosti a funkce – zaměřte se na účel, za kterým si chcete takové hodinky pořídit (prodloužená ruka smartphonu či doplněk při sportování?) a podle toho vybírejte funkce, které by vašim hodinkám neměly chybět

– zaměřte se na účel, za kterým si chcete takové hodinky pořídit (prodloužená ruka smartphonu či doplněk při sportování?) a podle toho vybírejte funkce, které by vašim hodinkám neměly chybět notifikace – vybírejte takový model, který vás bude upozorňovat hlavně na ty věci, na které jste zvyklí ze svého telefonu

– vybírejte takový model, který vás bude upozorňovat hlavně na ty věci, na které jste zvyklí ze svého telefonu design a materiálové provedení – na výběr máte z mnoha kombinací materiálů (a nezapomínejte ani na řemínek), což nepochybně ovlivňuje nejen design hodinek ale i komfort a odolnost při jejich nošení

– na výběr máte z mnoha kombinací materiálů (a nezapomínejte ani na řemínek), což nepochybně ovlivňuje nejen design hodinek ale i komfort a odolnost při jejich nošení cena – ideální bude, když si ještě před hledáním stanovíte nějaký peněžní limit (cenové rozdíly jsou při smart hodinkách opravdu dost velké)

Operační systém a kompatibilita zařízení

Protože většina inteligentních hodinek je vlastně „prodloužená ruka“ vašeho smartphonu, kompatibilita těchto zařízení je velmi důležitá. A tedy vás ani velmi nepřekvapí, že i „obyčejné“ smart hodinky fungují na různých operačních systémech. Momentálně nejvyužívanější jsou operační systémy Tizen, Android Wear OS a watchOS.

Tizen

Operační systém vyvinutý společností Samsung. Hodinky takto nabízejí docela hodně možností při propojení s dalšími zařízeními od Samsungu. Zatím největší nevýhodou je menší dostupnost aplikací, na druhou stranu lze očekávat docela slušnou nabídku senzorů a také o něco nižší cenu hodinek.

Wear OS

Operační systém Wear OS (do března 2018 známý jako Android Wear*) je modifikace nejpopulárnějšího operačního systému telefonů. Pracuje například v hodinkách značek LG, Huawei a dalšími a funguje se smartphony Android 4.3 a výše. Výhodou systému je tedy hlavně dostupnost na hodinkách různých značek v různých cenových relacích a také velký výběr aplikací. Na druhou stranu, starší modely s Androidem byly spojovány s nižší výdrží baterie a sníženou funkčností některých aplikací.

* Android Wear 2.0, který byl spuštěn počátkem roku 2017, přinesl inteligentním hodinkám nové vlastnosti, včetně pokročilých funkcí fitness – Tracking podpory programu Google Assistant a možnosti instalace aplikací přímo na hodinky samotné.

WatchOS

Inteligentní smart hodinky od Apple ne-překvapivě perfektně spolupracují s ostatními zařízeními značky. Z AppStore můžete pro své hodinky vybírat z více než 10 000 dalších funkcí (vše od herních aplikací až po aplikace pro fitnesstracking). Cenou za takovou širokou výbavu však bývá nižší výdrž baterie (podobně jako u Androidu).

Pozor však na jednu věc – neznamená to automaticky, že všechny typy hodinek jsou kompatibilní s každým iPhonem. První dvě série Apple Watch vyžadují minimálně iPhone 5, nejnovější série dokonce iPhone 5S s operačním systémem iOS 11.

Jiné operační systémy

Můžete si však vybrat smart hodinky i s jiným operačním systémem (například Pebble, které jsou kompatibilní s Androidem i zařízeními od Apple, a mnoho dalších), ale předtím si na internetu nezapomeňte zjistit jak fungují. Snadno se totiž může stát, že takové hodinky budou mít menší podporu aplikací * a tím pádem i méně spolehlivé.

* Dodatečné aplikace Některé smart hodinky vám dokonce ani nenabídnou možnost přidání dodatečných aplikací, protože fungují na uzavřeném operačním systému. Takto se narozdíl od otevřeného systému, kterým disponuje většina známých inteligentních hodinek ochuzujete o další varianty využití hodinek. Na druhou stranu, čím méně aplikací, tím delší výdrž baterie můžete očekávat (většinou).

Displej

Displej inteligentních smart hodinek je nepochybně jedna z jejich nejdůležitějších součástí. Vlastně jen díky němu komunikují hodinky se svým majitelem. Určitě je fajn, pokud bude dostatečně kvalitní – hlavně tedy co se týče jeho čitelnosti na slunci a pozorovacích úhlů, ale potěší například i dobré rozlišení (i když zde není až tak důležité jako u mobilu). Na trhu se v podstatě můžete setkat s dvěma základními variantami – klasickým IPS displejem a OLED (AMOLED).

IPS displej

IPS displej je nejpoužívanějším typem při smart hodinkách – a to hlavně z toho důvodu, že disponuje nejlepším poměrem ceny a kvality. Pozorovací úhly jsou velmi dobré, zobrazení barev rovněž, jsou docela odolné, takže mají i dobrou životnost. Menším mínusem je akorát o něco slabší podání černé barvy (ve srovnání s OLED).

OLED (AMOLED) displej

Vyšší level představují OLED displeje (a jejich podtyp AMOLED). Nabízejí hlavně věrné podání černé barvy a také perfektní pozorovací úhly. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie a také vyšší cena.

Ovládání dotykem vs. tlačítky

Může se zdát, že výběr dotykové obrazovky na vašich inteligentních hodinkách není rozumný. Někdy může být obtížné zacílit položky na menším dotykovém displeji a některé z rozhraní založených na posouvání nejsou intuitivní.

Ovládání Wear OS

Funkce Wear OS vám přináší praktické oznámení na kartách, které můžete jednoduše odmítnout tahem, ale v aplikacích vyžaduje velké množství potahování, abyste se dostali k jiným aplikacím a možnostem. Nejnovější aktualizace umožňuje přepínání mezi kartami krátkým pohybem vašeho zápěstí.

Apple Watch

Při Apple Watch, Apple zvolil kombo přístup, který nabízí dotykový displej a digitální korunku i boční tlačítko na pravé straně. Pomocí korunky můžete rychle přiblížit nebo posouvat obsah a obrazovka používá technologii Force Touch, která rozpozná rozdíl mezi klepnutím a dlouhým stiskem. Stisknutím bočního tlačítka se dostanete k doku často používaných aplikací.

Samsung

Samsung Gear S3 Frontier a Samsung Gear Sport mají lunetu, kterou otáčíte, abyste procházeli přes menu. Používají se v kombinaci s dotykem.

Výdrž baterie

Baterie je alfa a omega úspěšného používání smart hodinek. I ty nejlepší modely totiž mají někdy problém s výdrží baterie. Proč? Některé funkce hodinek jsou totiž velmi náročné na spotřebu energie. Takže kapacita baterie (průměrná hodnota při smart hodinkách se pohybuje někde v rozmezí 300-350 mAh) někdy nehraje až tak velkou roli a vyšší hned neznamená, že i hodinky vydrží fungovat déle. I z toho důvodu je ideální pokud sáhnete po hodinkách, kterým výrobce přiznal výdrž alespoň 2 dny.

Vlastnosti a funkce

Smart inteligentní hodinky sice nabízejí nepřeberné množství funkcí, ale existuje několik základních, které jsou vlastně důvod, pro které si takové hodinky vlastně chcete pořídit. Zde je třeba rozhodovat na základě vlastních preferencí. Ty hlavní si nyní přiblížíme trochu víc.

➡️ Propojení s telefonem

Hned na začátek si zjistěte, jak je to s propojením telefonu s hodinkami. Může se totiž stát, že hodinky sice opravdu mají extra mnoho funkcí, ale mnohé z nich budou fungovat pouze po spárování s telefonem. Komunikace mezi zařízeními pak probíhá pomocí Bluetooth nebo Wi-Fi… připojení k internetu vám následně umožní používat hodinky jako prohlížeč a výrazně rozšíří možnosti instalace nejrozmanitějších aplikací.

➡️ Notifikace

Jednou z nejlepších funkcí všech smart hodinek je, že mohou synchronizovat data a zobrazovat upozornění původně přijaté na smartphonu. Údaje se přenášejí v reálném čase, ale aby systém fungoval, hodinky musí zůstat stále v bezdrátovém dosahu telefonu. Existuje několik různých typů upozornění, které zahrnují: alarm, e-mail, sociální média, kalendář, textové zprávy, příchozí hovory, počasí a další. Některé modely hodinek budou zpracovávat pouze specifické oznámení nebo upozornění. Samozřejmě, musíte se ujistit, že model, který jste si vybrali, je kompatibilní s požadovanými upozorněními.

TIP: Ujistěte se, jak rychle si dokážete zkontrolovat všechny nejnovější upozornění… Například Apple Watch vám umožní projít prstem dolů z horní části obrazovky a zobrazit Centrum upozorněni, zatímco systém Wear OS umožňuje posouvat prstem nahoru ze spodní strany a zobrazit nejnovější zprávy. Některé smart hodinky nabízejí více možností přizpůsobení. Model Samsung Gear S3 například používá aplikaci Gear Manager v telefonu, která vám pomůže rozhodnout se, které upozornění se dostanou na vaše hodinky. K dispozici je i funkce Smart Relay. Jednoduchým zvednutím telefonu s upozorněním zobrazeným na hodinkách Gear otevřete příslušnou aplikaci na větší obrazovce.

➡️ Volání a SMS-ky

Chcete volat z vašich hodinek? Tak v první řadě se raději ujistěte, zda v nich máte zabudovaný mikrofon a reproduktor, jinak to samozřejmě nebude možné. U většiny hodinek, které tuto možnost nabízejí, je to dosaženo propojením s telefonem pomocí Bluetooth. Plnohodnotné volání a psaní SMS zpráv lze dosáhnout tím, že si pořídíte model se slotem pro SIM kartu – počítejte však s tím, že hodinky budou kvůli tomu větší a dražší. Další možností je ESIM – virtuální sim karta, přičemž hodinky musí disponovat speciálním čipem, na který se nahraje virtuální SIM profil.

➡️ Mobilní platby

Mnohé inteligentní smart hodinky mají čipy NFC, což znamená, že je můžete použít na platbu a to i bez toho, aby byl telefon v blízkosti. Všechny modely Apple Watch mají funkce Apple Pay a to i bez připojení zařízení iPhone nebo LTE. Wear OS hodinky, které podporují Android Pay zahrnují například LG Watch Sport, Huawei Watch 2. Vlastní mobilní platební systém společnosti Samsung, Samsung Pay, funguje na pěti modelech Gear. I společnosti Garmin a fitbol, které jsou známé svými hodinkami zaměřenými na fitness, přidali mobilní platby na své nejnovější zařízení.

➡️ Aplikace

Kategorie inteligentních hodinek „zraje“ a pro některé modely máte k dispozici již stovky nebo dokonce tisíce aplikací.

Apple Watch

Apple Watch má zatím nejbohatší seznam s více než 20 000 dostupnými aplikacemi, včetně ESPN, MapMyRun, Uber a dokonce i Rosetta Stone. Můžete dělat vše od ovládání vašich světel pomocí aplikace Philips Hue až po objednávku oběda. Na instalaci těchto aplikací v Apple Watch je určen Apple Watch App Store pro iOS.

Wear OS

Přestože společnost Google nezveřejnila oficiální číslo, systém Wear OS má tisíce aplikací optimalizovaných pro svou platformu. Aplikace instalujete přímo do hodinek. Wear OS má mnoho aplikací, včetně Lyft, který umožňuje naplánovat jízdu nebo WhatsApp, který vám umožní odpovědět na zprávy hlasem.

Tizen

Ostatní proprietární systémy, zejména systém Tizen společnosti Samsung pro zařízení Gear S3 a Gear Sport, mají ještě v oblasti aplikací deficit. Tato platforma v současnosti nabízí přibližně 1400 aplikací.

➡️ Doplňující funkce a senzory

Inteligentní smart hodinky dokáží toho nabídnout prostřednictvím různých aplikací opravdu dost. No aby to patřičně fungovalo, musí disponovat i všemi potřebnými senzory, moduly a snímači. Co všechno by měly obsahovat hodinky jednotlivých cenových kategorií však není striktně stanoveno – závisí na přístupu výrobce, který vytváří nabídku na základě preferencí zákazníků.

kalendář, budík, stopky – bez těchto funkcí si smart hodinky neumíme ani představit, když jsou v inteligentních hodinkách nemusíte je řešit v telefonu

– bez těchto funkcí si smart hodinky neumíme ani představit, když jsou v inteligentních hodinkách nemusíte je řešit v telefonu pohybové snímače – krokoměry nebo měřiče najetých kilometrů zaznamenají každý váš pohyb

– krokoměry nebo měřiče najetých kilometrů zaznamenají každý váš pohyb spálené kalorie – s předchozí puntíkem souvisí i výpočet spálených kalorií, obě funkce bývají často jako v klasických smart hodinkách tak i ve sportovních modelech

– s předchozí puntíkem souvisí i výpočet spálených kalorií, obě funkce bývají často jako v klasických smart hodinkách tak i ve sportovních modelech tepová frekvence – klidně si hodinkami můžete změřit i svůj srdeční tep, což může velmi dobře posloužit jako prevence stresu, rovněž vás mohou informovat jak dlouho to už trvá a dokáží doporučit nějaké uklidňující cvičení

– klidně si hodinkami můžete změřit i svůj srdeční tep, což může velmi dobře posloužit jako prevence stresu, rovněž vás mohou informovat jak dlouho to už trvá a dokáží doporučit nějaké uklidňující cvičení ostatní měřicí funkce – měřit je možné opravdu všechno, inteligentní smart hodinky by měly / mohly disponovat i teploměrem, barometrem, výškoměrem…

– měřit je možné opravdu všechno, inteligentní smart hodinky by měly / mohly disponovat i teploměrem, barometrem, výškoměrem… kvalita spánku – další populární funkce, díky níž dokáží hodinky sledovat kvalitu vašeho spánku a prostřednictvím aplikace například i navrhovat vylepšení

– další populární funkce, díky níž dokáží hodinky sledovat kvalitu vašeho spánku a prostřednictvím aplikace například i navrhovat vylepšení Always On – pokud vás štve pohled na zhasnutý displej, s touto funkcí již nebude, základní informace jako čas a datum budou s touto funkcí viditelné neustále

– pokud vás štve pohled na zhasnutý displej, s touto funkcí již nebude, základní informace jako čas a datum budou s touto funkcí viditelné neustále přehrávání hudby – s hodinkami můžete poslouchat svou oblíbenou hudbu a například na běhání už nebudete muset tahat i svůj smartphone

– s hodinkami můžete poslouchat svou oblíbenou hudbu a například na běhání už nebudete muset tahat i svůj smartphone vibrační mód – některé modely mají i vibrační motorek, který pomůže v hlučnějším prostředí, či lidem se zhoršeným sluchem zaregistrovat důležité upozornění

– některé modely mají i vibrační motorek, který pomůže v hlučnějším prostředí, či lidem se zhoršeným sluchem zaregistrovat důležité upozornění světelný senzor – díky němu dokážou hodinky automaticky korigovat jas displeje podle aktuálních světelných podmínek

– díky němu dokážou hodinky automaticky korigovat jas displeje podle aktuálních světelných podmínek GPS modul – v omezené míře umožňuje používat vaše inteligentní smart hodinky jako běžnou navigaci

– v omezené míře umožňuje používat vaše inteligentní smart hodinky jako běžnou navigaci fotoaparát – některé smart hodinky mohou mít i fotoaparát, ten je stále brán víceméně jako doplňková funkce a jeho kvalita není příliš na vysoké úrovni – tak do 3 Mpx (což znamená snímky v základní kvalitě)

TIP Náš pohled na výběr hodinek na základě nabídky funkcí Jelikož fitness trackery nadále poutají pozornost, výrobci smart hodinek se daly na cestu integrace funkcí monitorování aktivit. Některé modely jsou sice při sledování závislé od vašeho smartphonu, ale mají alespoň vestavěný krokoměr. Pokud plánujete používat smartwatch především na workout, možná byste mohli zvážit fitness tracker s funkcemi podobnými hodinkám, například fitbol Versa nebo Garmin Vivoactive 3. Versa jde ještě dál a nabízí zdravotní funkce pro ženy, jako například schopnost zaznamenávat menstruační cyklus a jeho příznaky, jakož i srovnání vašeho cyklu se statistickými údaji spánku a aktivit. Většina zařízení s Wear OS má zabudovaný monitor srdečního tepu, ale nejsou tak spolehlivé jako fitness trackery, jakým je například fitbol Charge 2. Snímač tepové frekvence Apple Watch je přesnější. Kromě sledování tepové frekvence mají Apple Watch Series 3, Samsung Gear S3 a Samsung Gear Sport i GPS, což je činí atraktivnějšími pro ty, kteří chodí běhat nebo jezdit na kole a chtějí sledovat vzdálenost a tempo. Mějte však na paměti, že používání GPS bude mít významný vliv na životnost baterie.

Design a materiál smart hodinek

Pro mnohé se to může zdát být bezvýznamné, ale hodinky budou skládat kompliment vašemu stylu a je to tedy důležitý faktor při jejich výběru. Líbí se vám vzhled hodinek? Myslíte si, že jsou esteticky příjemné, nebo že vypadají na vašem zápěstí příšerně? Toto je důležité, zvláště pokud plánujete nosit hodinky často. Ještě před nákupem si buďte jisti, že se vám líbí. Mnoho například udělá tvar displeje – decentní kulatý se může hodit i na společenské příležitosti, nápadnější hranatý se zase lépe ovládá dotykově. Podobně je to i s ručičkovým či digitálním displejem.

Materiál

Materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny, přispívá nejen k jejich estetické hodnotě, ale i ke komfortu při nošení a jejich odolnosti. Možností je mnoho, určitě luxusně působí kombinace sklo + kov, ale prakticky a svěže i umělá hmota. Od použitých materiálů pak samozřejmě závisí i cena smart hodinek. Nejčastěji používané materiály jsou již zmíněný plast nebo i silikon, nerezová ocel, případně i titan.

plast – je najfunkčnější ze všech, je velmi lehký a měkký, ale zároveň i odolný proti pádům a nárazům, univerzálně využitelný… nevýhoda? Pro někoho levnější vzhled

– je najfunkčnější ze všech, je velmi lehký a měkký, ale zároveň i odolný proti pádům a nárazům, univerzálně využitelný… nevýhoda? Pro někoho levnější vzhled silikon – stále populárnější materiál s širokým uplatněním, je levný a praktický, měkký a pohodlný…, podobně jako u plastu se mu vytýká levnější vzhled

– stále populárnější materiál s širokým uplatněním, je levný a praktický, měkký a pohodlný…, podobně jako u plastu se mu vytýká levnější vzhled nerezová ocel – kvalitní materiál, díky kterému hodinky působí robustně a exkluzivně, je odolnější vůči mechanickému působení a vodě, nevýhodou nerezové oceli je její vyšší hmotnost

– kvalitní materiál, díky kterému hodinky působí robustně a exkluzivně, je odolnější vůči mechanickému působení a vodě, nevýhodou nerezové oceli je její vyšší hmotnost titan – hodí se k sportovním modelům protože je výrazně lehčí a tvrdší než nerezová ocel, mívá stálou teplotu a je antialergický, na druhou stranu je dražší a oprava při poškrábání rovněž nákladnější

Samozřejmě, že se nejedná o všechny materiály, které se používají při výrobě inteligentních smart hodinek. Na trhu se totiž můžete setkat s nejrozmanitějšími možnostmi (například i různé levnější slitiny, ale i exkluzivní drahé kovy, sáhnout můžete dokonce i po dřevě či keramice).

Materiály pásků

Jedna věc je materiál hodinek, jiná zase materiál použitý na pásek či řemínek. Často se jedná o kůži či různou koženkovou variantu, rovněž nepřekvapí plast, nebo guma (nevýhodou je jejich rychlé opotřebení*), ale ani kovy (od levných slitin až po drahé kovy při nejluxusnějších smart hodinkách).

* Když jsme už při tom, před nákupem si pro jistotu zkontrolujte i takovou maličkost jakou je dostupnost řemínků ke konkrétnímu modelu. A to hlavně pro ten případ, že ten svůj budete potřebovat urgentně vyměnit…

Vodotěsnost

Vodotěsnost / voděodolnost souvisí s designem, materiálem a celkovou konstrukcí hodinek. Pokud budete nosit hodinky delší dobu, je šance, že zapomenete, že je máte na ruce. Některé modely jsou odolné vůči stříkající vodě, což znamená, že zvládnou trochu deště, ale nic jiného, zatímco jiné mohou být ponořeny pod vodou až do určité hloubky. Pokud je máte v úmyslu používat i na plavání, či dokonce na potápění, věnujte tomu opravdu velkou pozornost.

Cena (+ kde koupit a oblíbené značky)

Co se týče ceny, tak s výjimkou hodinek od „značek bez jména“, si u většiny modelů lze připravit minimálně 2 500 Kč (některé méně vybavené modely značek jako Xiaomi, Huawei i něco pod tím). Nejvíce smart hodinek v rozmezí od 5 000 do 12 500 Kč v závislosti na funkcích a příslušenství. Za luxusní smart hodinky pak můžete „vysolit“ i několik tisíců. Sami se tedy budete muset rozhodnout, jaká kombinace designu a funkcí je z pohledu vašeho rozpočtu ideální.

Prodej

Prodej smart hodinek a speciálně těch vašich by měl příslušet hlavně důvěryhodným a ověřeným prodejcům, ať už je to Nay, Alza, Mall, Okay nebo Datart a další.

Rovněž můžete využít služeb portálu Heureka, kde si dokážete nejen porovnat ceny jednotlivých modelů v obchodech, přečíst recenze zákazníků, ale už i přímo nakoupit. Pokud preferujete výhodnou koupi, můžete zkusit i Bazoš nebo jiný e-bazar, ale to zda i trefíte na zaručeně důvěryhodného prodejce a 100% -ně nezávadný produkt je opravdu jen věc štěstí a náhody. Totéž platí i pro levné inteligentní smart hodinky z Číny, kupujete opravdu jen zajíce v pytli (takže Aliexpress a podobným shopům se raději vyhněte).

Oblíbené značky

Výrobců a značek smart hodinek sporttrackerov, fitness náramků je dnes na trhu více než dost a kdybychom se měli věnovat každému z nich, tak konec článku by byl opravdu v nedohlednu. Proto vám ve zkratce představíme „jen“ ty nejpopulárnější:

Apple Watch

Své první smart hodinky společnost Apple ohlásila 9. září 2014 pod názvem Apple Watch, 24. dubna 2015 je i začali distribuovat do celého světa. Je to extra kategorie hodinek pro majitele Apple iPhone. Typicky nadčasový design je doplněn množstvím užitečných funkcí a dostupných aplikací. V AppStore pro ně najdete speciální sekci.

Samsung Galaxy

První inteligentní hodinky Samsung Galaxy Gear byly představeny již v roce 2013. Od té doby se kolekce rozšířila o fitness náramky a sluchátka do uší. V únoru 2019 společnost Samsung rebrandované inteligentní hodinky, náramky i sluchátka pod značku Samsung Galaxy. Očekávat můžete tradiční kulatý tvar hodinek a opravdu širokou nabídku elegantních pánských, dámských a také sportovních modelů. A nemusíte mít nutně ani Samsung telefon.

Garmin

Smart hodinky Garmin ocení všichni sportovní nadšenci hlavně kvůli široké nabídce modelů, které jsou přizpůsobeny sportovním aktivitám. Jsou charakteristické velkou výdrží, zvýšenou ochranou proti mechanickému poškození a jsou voděodolné. Pyšní se také velmi přesným měřením údajů během vaší pohybové aktivity.

Xiaomi

Smart hodinky od Xiaomi si zase vybere každý, kdo ocení výhodný poměr kvalita a cena. Své zákazníky tato značka oslovuje hlavně cenou, za kterou nabízí opravdu vysoký standard. Dostupných je také množství fitness funkcí a jejich provedení umožňuje jejich používání i v nepříznivějších podmínkách.

Nepřehlédněte!

Rozhovor s odborníkem – produktový manažer značky DATART Jan Hrdek odpovídá na naše otázky o smarthodinkách. Na to, kterým smarthodinkám dává přednost expert, jsme se zeptali produktového manažera společnosti DATART.

Write a Comment