Recenze: Xiaomi Amazfit Verge příjemně překvapily

Nacházíte se zde: Elektro › Aktuality, tipy a rady › Recenze: Xiaomi Amazfit Verge příjemně překvapily

Recenze: Xiaomi Amazfit Verge příjemně překvapily

Nejen v žebříčku chytrých telefonů šplhá čínská značka Xiaomi nahoru. Své místo si získala také ve světě chytrých hodinek. Její nejnovější model Xiaomi Amazfit Verge boduje a dobrý dojem udělaly hodinky i na nás. Co všechno umí? Dozvíte se více v naší recenzi.

Design sází na minimalismus

Žádné přehnané efekty ani množství ovládacích tlačítek – předimenzovaný design u hodinek Xiaomi Amazfit Verge nehledejte, výrobce vsadil na čistou jednoduchost. Kulatý ciferník a pohodlný pásek padne na každou ruku, plast má navíc jednu velkou výhodu, je lehký. Hodinky tak díky hmotnosti pouhých 46 gramů na ruce takřka neucítíte.

Řemínek je vyměnitelný, disponuje klasickým rozměrem 14 mm, takže si můžete hodinky snadno přizpůsobit svému stylu a vkusu. Potěší i kompaktnost ciferníku. Je menší, tím pádem vypadá pěkně i na úzkém zápěstí, přitom však nijak neztratil na přehlednosti nebo čitelnosti údajů.

Hodinky Xiaomi Amazfit Verge ovládáte jediným tlačítkem. Je oranžové a najdete jej na pravé straně. Trochu nás u něj zlobilo, že je docela malé, navíc schované za horní hranou hodinek, takže dostat se k němu je možná až zbytečně obtížné. V zimě v rukavicích je pak tato nevýhoda ještě citelnější, protože displej v rukavicích ovládat nelze, tím pádem se bez tlačítka neobejdete.

Na pravé straně se kromě zmíněného tlačítka nachází také mikrofon, vlevo pak hlasitý reproduktor, který využijete pro telefonní hovory i pro poslech hudby či hlasového trenéra. Na spodní straně je umístěno napájení a optický snímač tepové frekvence. Ten je mírně vystouplý, při nošení jej však nijak neucítíte. Hodinky splňují certifikaci IP68, nevadí jim tedy prach ani déšť, na plavání v bazénu však zapomeňte.

Šikovný displej

Co si budeme povídat, displej nás na chytrých hodinkách zajímá hned po celkovém designu. A v tomto ohledu si u vás, stejně jako u nás, hodinky Xiaomi Amazfit Verge určitě šplhnou. 1,3“ AMOLED displej s rozlišením 360 × 360 a sklem Gorilla Glass 3 s antireflexní vrstvou vypadá opravdu skvěle. Hodinky jsou navíc vybaveny senzorem okolního osvětlení, takže se jas obrazovky dokáže přizpůsobit podmínkám a čitelnost zůstává dobrá i na přímém slunci. V základním nastavení je displej zhasnutý, když ale zvednete ruku a natočíte ciferník k očím, automaticky se na něm rozsvítí čas.

Na co jsme si ale nemohli delší dobu zvyknout, bylo to, že se displej sice rozsvítí, avšak dotykové ovládání se přitom neaktivuje. To zapnete až dvojitým poklepáním na displej nebo stisknutím tlačítka. Na jednu stranu nezvyklé, na druhou stranu praktické zejména při sportu. Např. se vám tak nemůže stát, že byste si nevědomky deaktivovali záznam aktivity. Pokud chcete mít zobrazení času na hodinkách neustále, pak stačí jen aktivovat funkci Screen Lock.

Co hodinky ukrývají uvnitř?

Dvoujádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz, který se stará o opravdu svižný a bezproblémový chod. Dále operační paměť o velikosti 512 MB a úložný prostor s kapacitou 4 GB, přičemž zhruba polovinu máte k dispozici pro uživatelská data – aplikace, hudbu apod.

Hodinky jsou vybaveny navigačními systémy GPS a Glonass, což uvítáte právě při sledování pohybových aktivit. Nechybí ani Wi-Fi, Bluetooth 4.0 či NFC. Další výbavu pak tvoří akcelerometr, krokoměr, kompas či gyroskop, na druhou stranu jim chybí podpora technologie ANT+, kterou se připojují externí snímače (tepu, kadence apod.).

Sledují každý váš pohyb

Dostáváme se k jedné z největších předností hodinek – měření pohybových aktivit. V základu jich hodinky nabízejí více než 10 – běh, cyklistiku, lyžování, tenis, jízdu na rotopedu i cvičení na elypticalu. Škoda jen, že výrobce nepřidal do vínku vodotěsnost, z aktivit jsou tak vynechány vodní sporty.

Co se týká měření výkonů, tam si Xiaomi Amazfit Verge nezadají s klasickým sporttesterem. Podle zvolené aktivity vám hodinky změří vzdálenost, maximální/průměrnou/aktuální rychlost, čas pohybu, celkový čas aktivity, tepovou frekvenci aj.

Sami si navíc můžete zapnout nejrůznější upozornění, například na okruhy/úseky apod. Výsledky vám pak hodinky zobrazí v přehledné tabulce a grafu, po synchronizaci s chytrým telefonem najdete všechny informace také v aplikaci.

Měření jednotlivých aktivit je velmi dobře vyladěné. Při sjezdovém lyžování například hodinky zaznamenávají aktivitu pouze ve chvíli, kdy opravdu sjíždíte z kopce dolů. Jakmile dojedete do řady pod lanovkou, měření se automaticky zastaví a spustí se opět až ve chvíli, kdy odstartujete další sjezd. Díky této vychytávce získáte skutečně reálné, nezkreslené údaje a zjistíte např., že ze tří hodin lyžování jste samotnou jízdou strávili jen necelou půlhodinu. Překvapeni, že? Také jsme byli.

Přesnost na prvním místě

Co se nám na hodinkách dále líbí, je přesnost měření. Během testování jsme hodnoty porovnávali s jedním z nejlepších sporttesterů na trhu a výsledky byly takřka totožné – lišily se maximálně v jednotkách procent. Jedinou výjimkou byla naměřená nadmořská výška, to však nemůžeme hodinkám Xiaomi Amazfit Verge vyčítat, nemají totiž integrovaný barometrický výškoměr. Celkově je na hodinky a jejich měření spolehnutí a platí to i pro optický senzor tepu.

I ten je přesný a spolehlivý. Tedy pokud nesportujete v mrazu. V takovém případě se nejedná o slabou stránku hodinek, nýbrž technologie a se stejným problémem „podměřování“ se potýkaly i jiné optické snímače, které se nám v zimě dostaly do rukou. Pro přesné měření tepovky i v mrazivých dnech proto doporučujeme použít spíše hrudní pás, který s hodinkami propojíte pomocí Bluetooth.

Sportovní funkce hodinek Xiaomi Amazfit Verge tedy rozhodně zaslouží pochvalu. Pokud jste vrcholovým sportovcem, možná byste uvítali navíc měření kondice (VO2 Max), automatickou synchronizaci se sportovními aplikacemi (Strava apod.) či možnost připojit externí snímače přes technologii ANT+, z hlediska rekreačního sportování jsou ale hodinky určitě dostačující. Za nás spokojenost!

Pracují nonstop

Hodinky „nespustí oči“ ani z vašich běžných aktivit, jako např. počet kroků za den. Mobilní aplikace přitom dokonce vyhodnotí, zda a jak dlouho jste šli rychle, běžným tempem nebo pomalu. Spočítají vám také vystoupaná patra i spálené kalorie. Kdykoliv si můžete zkontrolovat tepovou frekvenci či se podívat na její vývoj v průběhu dne. A nepřestanou, ani když spíte. I tehdy sledují váš spánek a poskytnou vám informace, v kolik jste usnuli, kdy jste se probudili, kolik času jste strávili v hlubokém spánku, kolik naopak v lehkém apod. Hodinky Xiaomi Amazfit Verge vám zkrátka poskytnou dokonalé informace o vašem životním stylu.

Chytré funkce nesmí chybět

V případě chytrých hodinek je samozřejmostí jejich propojení s mobilním telefonem. Xiaomi Amazfit Verge k tomu potřebují smartphone vybavený operačním systémem Android 4.4 nebo iOS 9.0 (a jejich novější verze). Hodinky spárujete pomocí aplikace Amazfit Watch. Jejím prostřednictvím si můžete nastavit uživatelský účet, aktualizovat hodinky, změnit ciferník, nastavit notifikace a samozřejmě také vyhodnotit své aktivity. Prostředí aplikace je hezké a přehledné, synchronizace telefonu s hodinkami fungovala rovněž na výbornou.

Na hodinkách se vám zobrazí notifikace stejně jako na mobilním telefonu. Můžete je číst, můžete prostřednictvím hodinek přijímat telefonní hovory. Nechybí ani předpověď počasí, hudební přehrávač, stopky, kompas, postrádali jsme snad jen kalendář.

Vítaným bonusem hodinek je ochrana proti ztracení telefonu. Jestliže máte hodinky synchronizované s mobilním telefonem a vzdálíte se od něj na více než 10 metrů, hodinky vás okamžitě upozorní. Nemůžete se vám tak stát, že mobil někde zapomenete nebo vám nevědomky vypadne z kapsy. Díky hodinkám se o tom včas dozvíte.

Jedno mínus se však hodinkám Xiaomi Amazfit Verge přece jen nevyhnulo – a to je chybějící čeština. Ovládání hodinek je sice přehledné a nabídky menu intuitivní, takže se bez českého jazyka ve většině případů obejdete, přesto jej někteří uživatelé mohou postrádat. Věříme však, že některá z aktualizací tento nedostatek napraví.

Snadné a logické ovládání

Základní obrazovku tvoří ciferník. Mezi dalšími můžete listovat po odemčení displeje dvojitým poklepáním či stisknutím tlačítka. Tahem po dotykovém displeji směrem dolů se vám zobrazí základní přepínače – zapnutí/vypnutí režimu letadlo, úprava jasu a hlasitosti či možnost hodinky restartovat nebo vypnout. Přejedete-li po hodinkách směrem nahoru, zobrazí se vám aktuální notifikace, zprava doleva se zase ukáží widgety předinstalovaných aplikací. Ovládání hodinek je zkrátka jednoduché a logické, takže stačí pár dní, abyste si jej dokonale osvojili.

Kvalitní výdrž

Jak dlouho vám hodinky vydrží bez dobíjení, záleží na intenzitě jejich využívání. Výrobce uvádí 5 dní, jestliže ale nebudete využívat GPS nebo necháte vypnuté kontinuální snímání srdečního tepu, pak hodinky zvládnou až 14 dní. Platí to samozřejmě i naopak, celodenní trénink se všemi zapnutými snímači dá baterce pořádně zabrat. I při plném vytížení však minimálně den hodinky ustojí.

Abychom tedy výdrž shrnuli – běžní uživatelé se sportovní aktivitou čítající několik hodin týdně na výrobcem avízovaných 5 dní bez obav dosáhnou, ne-li dokonce i déle. I výdrž tak můžeme u hodinek Xiaomi Amazfit Verge hodnotit pozitivně.

Maličko komplikované je však samotné nabíjení. Hodinky je totiž třeba vložit do kolébky, což samo o sobě problém není, horší už však pro nás bylo je vytáhnout. Na tomto detailu mohl výrobce určitě více zapracovat, reputaci si však u nás napravil rychlostí nabíjení. Z 0 na 100 % nabijete hodinky cca za jednu hodinu.

Závěrečné shrnutí

Hodinky Xiaomi Amazfit Verge předčily naše očekávání. Po nesmělém prvním dojmu u nás bodovaly téměř ve všech ohledech. Povedený displej, intuitivní ovládání, slušná výdrž, chytré funkce a velmi kvalitní, a dle našich zkušeností i přesné, měření sportovních aktivit, tím vším si nás hodinky postupně získaly. Jediné, co bychom uvítali je modernější design, pokud ale dáte spíše na praktičnost a chcete chytré hodinky s množstvím sportovních funkcí a atraktivní cenou, jsou Xiaomi Amazfit Verge určitě dobrou volbou!

Přehled nejdůležitějších parametrů

Displej 1,3" AMOLED (360 × 360) Procesor Dvoujádrový 1,2 GHz Operační paměť 512 MB RAM Uživatelská paměť 4 GB Baterie 390 mAh Technologie Bluetooth 4.0, GPS, Glonass, IP68, optický snímač tepu, kompas, akcelerometr, krokoměr,

senzor okolního osvětlení atd. Kompatibilní OS Google Android 4,4 a vyšší; iOS 9.0 a vyšší Rozměry a hmotnost 43 × 43 × 12,6 mm, 46 g

Chytré hodinky Xiaomi Amazing Verze koupíte zde.

Write a Comment