Nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč

Krása mechanického strojku a užitečné chytré funkce. Čeští Leitners vybrali na unikátní hodinky za pár dní miliony

„Chytré hodinky na začátku zažily velký boom, ale v poslední době se ukazuje, že jsou snad až moc chytré a někdy nás ruší,“ vysvětluje mi Rostislav Slovák na obrazovce. Mluví z brněnských kanceláří startupu Leitners, ale velkou část posledních měsíců strávil on i jeho kolegové na home office. Nezávisle na pandemii chtějí fungovat jako inovativní firma nevázaná čtyřmi stěnami. Kdo jiný by ostatně měl přijít s hodinkami, co mechanický strojek kombinují s chytrými funkcemi.

Jejich pilotní produkt nese aspirační název „Ad Maiora“, do češtiny volně přeložitelný jako „kupředu k lepším věcem“. Většinou tuto frázi uslyšíme například na oslavách jako přání dobré budoucnosti. Tam chce ultimátně směřovat také český startup, jehož vizí není nic menšího, než změnit pohled na automatické mechanické hodinky. Tradiční nástroj i šperk chce rozšířit o moderní schopnosti jako měření tepu nebo přijímání zpráv a zachovat přitom jeho duši.

Ačkoliv v Leitners nemají dlouhodobou historii v hodinářství či nositelných zařízeních ani rozsáhlé prostředky pro vývoj, mají ambice konkurovat firmám s opačnými charakteristikami. Proto ostatně jeho ředitel Rostislav Slovák zmiňuje poměrně typický scénář: „Velká část okolí nám říkala, že o co se snažíme, není možné.“

Foto: Leitners Hodinky Ad Maiora kombinují klasické funkce s těmi chytrými

Dnes je situace zjevně výrazně jiná a stejní lidé pro změnu těžko věří, co se začínající firmě z Brna podařilo za rok a půl vytvořit. Jako nepříliš povedené přitom svoje první návrhy označují sami zakladatelé, kteří ve světě horologie ještě nedávno mnoho času netrávili. Pak se ale rozhodli založit startup a přijít na trh s unikátními hodinkami.

Na Kickstarteru, kde před pěti dny spustili kampaň, se jim za 24 minut podařilo dosáhnout na původní cílovou částku, za prvních 24 hodin vybrali 100 tisíc eur a nyní už překročili v přepočtu čtyři miliony korun. Podle vlastních slov se tím hned zařadili mezi nejúspěšnější crowdfundingové projekty z Česka.

Pojďme zkusit chytré hodinky jinak

„Pojďme něco zkusit, pojďme podnikat,“ řekl si počátkem roku 2019 Slovák spolu s druhým zakladatelem Leitners Markem Šmardou. Oba měli dlouhodobé zkušenosti z manažerských pozic nadnárodních korporací, ale neviděli v nich svou budoucnost. Co naopak viděli, byly dvojice hodinek na rukou mnoha ze svých kolegů.

Proč? Nechtěli se vzdát užitečnosti zařízení sledujícího jejich fyzickou aktivitu, ale zároveň chtěli nosit řemeslně skvostný šperk. Jakmile se Slovák se Šmardou začali ve svém okolí ptát, jestli by jim přišlo zajímavé obojí nějakým způsobem spojit, bylo vše jasné.

Foto: Leitners Rostislav Slovák, spoluzakladatel a ředitel Leitners

„Všichni říkali, že něco takového hledají už několik let,“ zmiňuje osmadvacetiletý Slovák, jehož osobní sbírka obsahuje hlavně mechanické hodinky od japonského Seika. Samotný koncept produktu českého startupu přitom není vůbec nový. Hybridní chytré hodinky zachovávající si zcela analogový způsob zobrazování času se objevovaly ještě před představením Apple Watch.

Většinou to jsou ale zařízení, která obsahují buď mnoho kompromisů z hlediska zpracování nebo funkcí nebo obojího. Jelikož k celé záležitosti přistupují poměrně prakticky, míří k nižší ceně, jednoduchému designu, a hlavně používají typicky masově vyráběné quartz strojky. Pro Leitners praktičnost hraje podstatnou roli, ale není na prvním místě.

„My neděláme chytré hodinky, ale klasické hodinky s chytrými funkcemi.“

Hodinky od brněnských tvůrců prostřednictvím chytrých funkcí směřují do budoucnosti, významně se ovšem ohlížejí k tradici, dnes považované za až umělecky hodnotnou a vlastně zcela zbytečnou. Mluvíme zejména o – za průhlednými zády viditelném – mechanickém strojku, který znamená například plynulý pohyb vteřinové ručičky a tiché tikání v útrobách hodinek.

„My neděláme chytré hodinky, ale klasické hodinky s chytrými funkcemi,“ vysvětluje Slovák. Ad Maiora tedy ze zadní strany nabídnou pohled na mechanický strojek, z přední zase analogové ručičky a velký E-ink displej zprostředkovávající většinu funkcí. Jejich výčet je například oproti Apple Watch pochopitelně (a záměrně) omezený, ale zahrnuje veškerý základ jako měření srdečního tepu, měření sportovních aktivit, alarmy s vibracemi, kalendář nebo notifikace.

Foto: Leitners Marek Šmarda, Spoluzakladatel Leitners

Zvlášť pyšný je startup na svůj náhled událostí v aktuálním dnu. Po obvodu ciferníku jsou přímo mezi čísly zobrazeny prázdné či plné linky indikující, zda je daný časový úsek volný nebo obsahuje třeba schůzku. „Jediným pohledem na ciferník vidíte celý den, kdy máte volno a kdy jsou schůzky,“ vysvětluje Slovák. Elektronický papír je navíc aktivní neustále a spíše než typický displej jeho vzhled připomíná povrch, jaký by se mohl klidně objevit na plně analogových hodinkách.

Stovky iterací a široká spolupráce

Jak vlastně z ničeho vytvořit inovativní hodinky? Prvním krokem bylo zjistit, jestli je nápad vůbec proveditelný. „Rozebrali jsme hodně chytrých hodinek, abychom viděli, co je uvnitř,“ vysvětluje sedmadvacetiletý Marek Šmarda.

A pak padaly zásadní otázky: Vejde se do rozumně velkého těla vše, co je třeba? Půjde získat vysoce kvalitní mechanický strojek? Obejde se menší český startup bez náročného vlastního vývoje komponent pro chytrou část? Může být uprostřed displeje díra pro analogové ručičky? Ano.

Prostá kladná odpověď ovšem vedle sebe musí mít ještě několik dodatků, například k displeji. Jeho návrh vycházel z většiny z Brna, protože Ad Maiora používají elektronický papír se specifickými rozměry, tvarem a už zmiňovanou dírou uprostřed. Podobně to bylo s dalšími komponenty.

„Vícekrát se nám něco nepovedlo než povedlo,“ přiznává druhý ze spoluzakladatelů. Po ověření, že se do hodinek vejde mechanický strojek, baterie, digitální část a e-ink displej přes celý ciferník, aniž by přesáhly standardní tloušťku 15 mm, začal vysoce iterační vývoj. „Pokud shrnu celý proces, pracovali jsme se stovkami návrhů,“ odhaduje ředitel Leitners Rostislav Slovák, jehož studijní i profesní historie zahrnuje strojní inženýrství.

Foto: Leitners Ad Maiora se ovládají otočnou lunetou a tlačítky

Po půl roce startup navázal spolupráci s několika produktovými designéry z brněnské VUT. „Náš design samozřejmě vychází z tradičních prvků, ale je od nuly kompletně vyvinutý námi,“ poznamenává Slovák s tím, že do určité míry jsou také výsledkem malé komunity kolem Leitners, s níž o jednotlivých prvcích vzhledu na Facebooku diskutují.

„Někomu v našem týmu se nemusí líbit to nebo tohle, nakonec ale design upravujeme tak, aby byly výsledné hodinky atraktivní pro skutečné zákazníky,“ uzavírá Slovák. Pochopitelně v rámci možností – paralelně se základním designovým procesem probíhala jednání s japonským výrobcem hodinových strojků Miyotou, společností E Ink, důležité konzultace s místním hodinářem Pavlem Strnadem, odborníky na marketing a tak dále.

Ultimátní komplikace

Ačkoliv do budoucna se v Leitners chystají svůj základní tým rozšiřovat, v současnosti se snaží spíše těžit z flexibility outsourcování a aplikují principy exponenciálních organizací. Ty, jak napovídá název, využívají prostředky co nejefektivnější k exponenciálnímu růstu, mezi něž patří právě i upřednostňování externích spoluprací před najímaním zaměstnanců. Díky tomu může firma podle potřeby rychle měnit svou specializaci a s ní směr.

O financování vývoje nyní dokončovaných plně funkčních prototypů se zakladatelé postarali sami. Ze strany Marka Šmardy přitom pomáhá fakt, že stále pracuje jako comissioning engineer uvádějící do provozu obří stroje po celém světě a služební cesty se u něj pravidelně střídají s měsíci „volna“. Ačkoliv jednají o dlouhodobé spolupráci se strategickým investorem pro výrobu, blízkou budoucnost Leitners by měla financovat hlavně zmíněná kampaň na Kickstarteru.

„Podle nás je ultimátní komplikací samotné propojení mechanického strojku s digitální částí.“

V ní se vyhýbají mnoha stereotypům spojeným se začínajícími hodinkářskými firmami na dané platformě. Nemusí se spoléhat na poněkud zavádějící příběhy o tom, jak z distribučního řetězce „vytěsňují prostředníky“ a díky tomu nabízejí kvalitní produkty za nízké ceny. Místo toho jim postačí zdůraznit to, co je po krátkém průzkumu zřejmé – nic moc podobného jinde sehnat nejde.

V Leitners si přitom myslí, že jejich hybridní koncept není vůbec zvláštní, ale naopak může představovat budoucnost tradiční horologie, často shlížející na pokusy o propojení s moderní technologií. Produkuje přitom stále extravagantnější kousky s velkým množstvím řemeslně úchvatných, ač neužitečných funkcí, neboli komplikací. Ad Maiora mechanicky ukazují jen čas prostřednictvím jednoho z nejlepších strojků třetí strany na trhu, kalibru 9039 od japonské Miyoty.

Foto: Leitners Ad Maiora mohou svůj ciferník měnit jako mnoho klasických chytrých hodinek

„Podle nás je ultimátní komplikací samotné propojení mechanického strojku s digitální částí,“ říká Slovák. „V horizontu následujících pěti let bychom rádi vytvořili vlastní hybridní strojek kombinující to nejlepší z mechanického a digitálního světa,“ vysvětluje.

Aktuálně přímé interakce mezi chytrou a mechanickou částí spíše neprobíhají, alespoň co se týče vnitřní funkce hodinek. Uživatel se o to ale moc starat nemusí, protože v jeho každodenní zkušenosti rozdělení příliš vnímat nebude. Při ovládání, které probíhá skrze korunku, lunetu (kroužek mezi předním sklem a tělem hodinek) a dvě funkční tlačítka je vlastně jednoduché zapomenout, že máme co do činění s malým počítačem.

„Důležitý je pro nás fyzický kontakt, díky němuž si lze vychutnat kvalitní materiálové zpracování z nerezové oceli a safíru, pocit při mačkání tlačítek nebo otáčení lunetou,“ dodává šéf Leitners. Celá záležitost je zkrátka o prožitku minimálně ve stejné míře jako o praktičnosti.

Mechanické hodinky mohou tikat po generace

S ní se ale pojí ještě jedna zásadní vlastnost, která Ad Maiora odlišuje od jiných chytrých nebo hybridních hodinek. Jejich designéři počítají s tím, že do dvou let nezestárnou a nebudou k ničemu.

„Přistupujeme k tomu z hodinářského hlediska, takže vše musí být jednoduše rozebratelné a vyměnitelné. To znamená, že jakmile zestárne třeba baterie nebo celá chytrá část, prostě je nahradíme,“ popisuje Slovák. Hodinky díky tomu mohou sloužit mnoho let a pořád být aktuální.

Foto: Leitners Mechanický strojek od japonské Miyoty dosahuje úrovně švýcarských strojků

Svým tradičnějším protějškům mají Ad Maiora v cenové kategorii do třiceti tisíc korun odpovídat i ve všech ostatních směrech, tedy použitých materiálech, kvalitě zpracování a designu. Malým bonusem je zásadní rozšíření funkcionality skrze integrovanou elektroniku. Leitners tak celý koncept chytrých hodinek převracejí na hlavu. Tedy možná na nohy. „S veškerou dostupností informačního světa mají lidé zvýšený zájem o umění. My chceme obojí přímo propojit,“ říká Slovák.

„Tik, tak, tik, tak,“ ozývá se z mechanického strojku. Spíše než jen zvuk minulosti je to až romantický prvek prohlubující naše spjetí s ubíhajícím časem. Při každém pohybu mechanismu můžeme slyšet a vidět ubíhání samotné historie, zachycené v jednotlivých zubech, pércích a rubínových ložiscích. Na rozdíl od tištěných obvodů a tranzistorů měřených v nanometrech je snadné celému procesu od natahování pružiny přes její uvolňování v krokovém mechanismu až po sunutí se ručiček po ciferníku porozumět.

Hodinky jako nástroj sice mají neúprosně zaznamenávat běh času, jejich mechanické srdce nám ale umožňuje si každý detail každé vteřiny více vychutnat a představit si, co za ní stojí. Mechanický strojek čas neměří zvlášť přesně, je mnohem náročnější ho vyrobit, ale právě v tom je pointa. „Jsou v něm pocity, které z digitálních sériově vyrobených hodinek nikdy nedostanete. Má v sobě vepsanou historii, přímo viditelné úsilí a s nimi spojenou emoční hodnotu,“ dodává technologický startupista.

Chytré hodinky

Společník na cesty, ale i sportovní trénink. Zobrazí notifikace emailů i zpráv ze sociálních sítí, můžete si díky nim zavolat, ale také změřit tep nebo spočítat, jakou vzdálenost jste zatím v odpoledním parku stihli uběhnout. Jsou v úzkém příbuzenském vztahu s chytrými telefony, když je spárujete skrze Bluetooth, získáte dalšího elektronického pomocníka pro práci i volný čas, jenž vám usnadní život. Kdo by si ještě před dvaceti lety představil, že bude podobné zařízení existovat, že? Bylo vlastně spíše doménou špionážních filmů, dnes je to žhavá realita.

Dlouhá výdrž rozhodně potěší, rozhodně se vám za jedno odpoledne nevybijí – a když už bude kapacita baterie příliš nízká, spolehlivě se vám ozvou. Nabíjení netrvá dlouho a pohotovostní režim se počítá běžně na desítky hodin. Rozumí si se všemi moderními operačními systémy, nedělá jim problém sladit se s Androidem, iOS, ale i Windows Phone. A díky vyměnitelným řemínkům, ať už si vyberete kožené nebo kovové, si můžete přizpůsobit i oblečení, vždyť jen důmyslné sladění různých prvků dělá dobrý výsledek.

Podpora moderních NFC plateb, ale také výsostná elegance. Tekoucí voda, déšť, prach nebo pád na zem, se vším si dovedou poradit, jsou poměrně odolné. Nečekejte tedy, že dostanete do rukou nějak choulostivé zařízení, je to právě naopak! A ještě něco, díky spolehlivé navigaci se už nikdy neztratíte, dobře se zorientujete třeba i na lesní cestě.

SMS, e-maily, ale také příjem telefonického hovoru. Smartwatch, jak zní další běžně používaný název pro chytré hodinky, pomohou i s ovládáním hudebního přehrávače v mobilu. Na sport, jednání nebo i do města, volnočasové i pracovní využití je také velkým plus chytrých hodinek – stačí si jen vybrat vhodný model! K dispozici je pak i řada zajímavých aplikací, co vám změří tep nebo zorganizují denní časový plán.

Nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč

Přemýšlíte o koupi chytrých hodinek, ale v nepřeberném množství různých modelů si nedokážete vybrat? Tak to jste na správném místě, v tomhle článku se blíže podíváme na ty nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč. Zaměříme se hned na několik různých kategorií, ať už to jsou klasické smartwatch pro každodenní používání, hodinky pro sportovce, hybridní modely anebo odolné Smart hodinky.

Rychlá navigace článkem

Nejlepší chytré hodinky s Wear OS

Korejský gigant přichystal u nejnovějších chytrých hodinek velkou změnu. Samsung Galaxy Watch 4 a Samsung Galaxy Watch 4 Classic už nefungují na systému Tizen, ale využívají Wear OS s vlastní nadstavbou One UI. Jedna z velkých novinek spočívá v podpoře bezkontaktního placení, konkrétně přes službu Google Pay. To byl dlouhé roky jeden z největších mínusů Samsung Galaxy hodinek. Změna systému přináší podporu většího množství aplikací a ciferníků. U samotných hodinek naleznete celou řadu špičkových funkcí. Nechybí měření tepu, EKG, tlakoměr, monitoring spánku, oxymetr pro měření hladiny kyslíku v krvi. Na možnost měření krevního tlaku jsme se podívali blíže v samostatné recenzi jednoho ze starších modelů Galaxy Watch.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Samsung Galaxy Watch 4 a Galaxy Watch 4 Classic mají pouzdro z nerezové oceli. Rozdíl mezi těmito dvěma modely se nachází v otočné lunetě. Classic verze má tradiční lunetu, u základní verze hodinek luneta chybí a je nahrazena virtuálně. Rámeček kolem displeje totiž podporuje dotyky, čímž se simuluje otáčení lunetou. Následně se hodinky dělí podle velikosti pouzdra na větší, které mají 44 a 46 mm a menší se 40 nebo 42 mm. Ideální model si tak může vybrat opravdu kdokoliv. Rozdíly mezi těmito hodinkami přitom nejsou téměř žádné. Kromě odlišných rozměrů pouzdra a váhy, je to samozřejmě velikost displeje a kapacita baterie. Menší modely mají nižší kapacitu, ale také menší displej, takže výsledný rozdíl ve výdrži baterie není tak velký. Jedna z výhod Samsung Galaxy Watch 4 (40 mm) a Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42 mm) je nižší cena.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Hodinky splňují voděodolnost a certifikaci MIL-STD 810G. Hodinky disponují základním silikonovým řemínkem. Ten se dá bez problémů vyměnit za libovolný o velikosti 20 mm. Displej má u větších modelů (44 a 46 mm) velikost 1,4 palců. Menší modely (40 a 42 mm) mají displej o velikosti 1,2 palců a ve všech případech jde o OLED panel s výbornou svítivostí. Nebudete mít problém hodinky ovládat na přímém slunečním svitu. Potěší navýšené interní úložiště 16 GB, které se dá využít například pro stažení písniček ze streamovacích platforem Spotify nebo třeba YouTube Music. Na závěr ještě zmíníme výdrž baterie. Výdrž je srovnatelná s ostatními hodinkami s podobnou výbavou. To znamená ideálně nabíjení každý večer, minimálně pak jednou za 2 dny.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

TicWatch Pro 3 Ultra GPS jsou další zajímavou volbou u Wear OS hodinek, i když oproti Samsungu mírně zaostávají v nabídce zdravotních funkcí. Potěší podpora bezkontaktního placení přes Google Pay. Dostalo se na oxymetr, monitoring spánku anebo měření tepu. Hodinky měří hluk z okolí a dokážou vás upozornit na možné poškození sluchu v případě, že hlasitost překročí bezpečné hodnoty. Splňují se certifikace MIL-STD-810G a IP68, takže jím voda rozhodně nevadí. Smartwatch obsahují 8GB interní paměť pro hudbu nebo aplikace.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Doslova kouzla můžeme vidět u displeje, respektive displejů. TicWatch Pro 3 Ultra GPS mají totiž dva displeje. Základní AMOLED displej funguje v případech, kdy hodinky používáte v chytrém režimu. V tomto stavu vydrží až 3 dny na jedno nabití, čímž se řadí k nadprůměru. Jakmile přepnete hodinky do základního režimu, aktivuje se úsporný displej a značně se omezí funkce. Výdrž baterie nicméně naroste až na 45 dní. Výkonu mají tyto smartwatch na rozdávání díky dobrému procesoru Snapdragon Wear 4100. Stále bohužel běží na staré verzi Wear OS 2, zatímco výše zmíněné Samsung smartwatch již mají Wear OS 3. Někdy během roku 2022 mají však tyto TicWatch Pro 3 hodinky obdržet velkou aktualizaci.

Nejlepší chytré hodinky pro Apple iPhone

Apple Watch Series 7 patří trochu „nečekaně“ k těm nejlepším chytrým hodinkám, které se dají propojit s iPhony. Design se v podstatě nezměnil, mezigeneračně se zvětšil displej na 1,9 palců u 45mm varianty a 1,69 palců u 41mm verze. Přímo do částky 10 000 Kč spadá menší varianta hodinek, za větší verzi musíte mírně připlatit. Existují i Apple Watch Series 7 s podporou eSIM a tedy mobilních sítí. Vylepšena byla baterie a rychlost nabíjení. Hodinky vydrží až dva dny na jedno nabití.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Podobně jako předchozí model, i v tomhle nalezneme nejen měření tepu, ale EKG, monitoring spánku anebo oxymetr. Samotné pouzdro hodinek je hliníkové, řemínky jsou vyměnitelné. Avšak samotné uchycení je specifické a při koupi musíte pořídit přímo Apple Watch řemínek, tradiční nejsou podporovány. Hodinky nabídnou celou řadu sportovních aktivit, nechybí odolnost proti vodě a prachu. Apple Watch Series 7 podporují bezkontaktní placení, konkrétně přes Apple Pay. Interní úložiště potěší hodnotou 32 GB, což se hodí pro instalaci celé řady aplikací anebo třeba pro stažení hudby či podcastů a následný offline poslech.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Telefon Apple iPhone SE se stal trefou do černého, nebylo příliš velkým překvapením, že se cupertinská společnost snažila na tento úspěch navázat u chytrých hodinek. Majitelé iPhonů mají v nabídce cenově přívětivější chytré hodinky, aniž by se přitom museli omezovat výběrem starší verze Apple hodinek. Apple Watch SE mají 1,78 palců velký OLED displej s výborným rozlišením. Spolehnout se dá na nejnovější systém watchOS a perfektní propojení s ekosystémem společnosti Apple. Hodinkám rovněž nechybí voděodolnost nebo bezkontaktní placení přes Apple Pay. Samozřejmostí už jsou věci jako GPS nebo pokročilé sledování sportovních aktivit či spánku.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

V sekci zdraví dokážou Apple Watch SE prozradit informace o tepu a nepravidelném srdečním rytmu. Měření EKG a saturace kyslíkem nabízí až dražší model Watch Series 7. Apple Watch SE můžeme doporučit těm, kteří nepotřebují nejmodernější funkce, ale chtějí hodinky, které umí vše potřebné pro každodenní používání. Levnější alternativou jsou Apple Watch Series 3, u kterých se musíte uskromnit s požadovanými funkcemi. Přeci jen už byly vydány v roce 2017.

Chytré hodinky s nejlepším poměrem cena / výkon

Huawei Watch GT 3 startovaly v prosinci minulého roku na českém trhu s cenovkou 7 tisíc Kč. Nyní už se bez větších problémů dají pořídit pod částkou 5000 Kč, přitom mají skvělou výbavu a díky několika aktualizacím se posunuly ještě kupředu. Výraznější mínus můžeme nalézt u absence bezkontaktního placení. Potěší naopak kvalitním zpracováním, samotné pouzdro hodinek je z nerezové oceli. Dotykový AMOLED displej má velikost 1,43 palců, k ovládání se mimo jiné využívá otočná korunka na pravé straně hodinek. Uživatelé mají k dispozici velké množství sportovních režimů, samozřejmostí je GPS, snímání srdečního tepu a měření SpO2, tedy kyslíku v krvi. Huawei Watch GT 3 překvapí skvělou výdrží na jedno nabití. Vydrží až 14 dní. Další chytré hodinky v podobné cenové kategorii naleznete v našem článku nejlepších chytrých hodinek do 5000 Kč.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Podobná situace se dá vysledovat u chytrých hodinek Fitbit Sense. Začínaly na ceně přesahující 9000 Kč, nyní už se dají pořídit za částku lehce přesahující 5000 Kč. Hodinky přitom mají mnoho zajímavých funkcí. Dokážou například sledovat stres uživatele, tělesnou teplotu, EKG a samozřejmě srdeční tep. Potěší poměrně velký AMOLED displej, který má velikost 1,58 palců, a voděodolnost (certifikace IPx8). Pro české uživatele bude plusem podpora češtiny. Jedná se o jednu z novinek u Fitbitu, která přišla až s modelem Sense.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Jelikož se společnost Fitbit proslavila hlavně svými fitness náramky, tak ani u Sense nechybí celá řada podporovaných sportovních aktivit od běhu, přes tenis až třeba po golf nebo jógu. Ke sledování aktivit se využívá řada senzorů a GPS. Hodinky rovněž podporují Fitbit Pay, tedy bezkontaktní placení. To funguje i v České republice. Přímo s hodinkami Fitbit Sense obdržíte rovněž prémiové předplatné na 6 měsíců. V něm naleznete některé funkce navíc jako jsou výzvy, spánkové skóre, rozbor zvládání stresu nebo třeba videolekce a cvičení.

Nejlepší chytré hodinky pro sportovce

V případě, že hledáte chytré hodinky hlavně pro sportovní účely, patří Garmin Fenix 6, respektive Garmin Fenix 6S k tomu nejlepšímu. Rozdíl mezi těmito dvěma modely spočívá ve velikosti a výdrži baterie. Menší model Garmin Fenix 6S má průměr pouzdra 42 mm, velikost displeje 1,2 palců a výdrž cca 9 dní. Klasická varianta Garmin Fenix 6 s velikostí pouzdra 47 mm využívá 1,3palcový displej a nabídne výdrž na jedno nabití až 14 dní. Zbytek už je totožný, to znamená transflektivní displej, který se sice kvalitou zobrazení nemůže rovnat AMOLED displejům, avšak jeho výhodou je skvělá čitelnost na přímém slunci a navíc nízká energetická náročnost. Hlavně ale tento displej není dotykový. Garmin Fenix 6 / Fenix 6S se ovládají pomocí několika tlačítek, která jsou po stranách.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Hodinkám nechybí GPS, podporuje se bezkontaktní placení přes Garmin Pay a dostalo se na oxymetr s monitoringem spánku. Hodinky mají zvýšenou voděodolnost 100 m. Dá se s nimi bez problémů plavat. Obsahují celou řadu sportovních aktivit, které dokážou měřit. V aplikaci Garmin ať už v telefonu či počítači se dají analyzovat detailní záznamy ze sportovních aktivit, včetně grafů. Hodinky a aplikace Connect navíc podporují češtinu.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Pokud hodně sportujete, ale přeci jen byste chtěli více chytré hodinky než pokročilý sporttester, jakým Fenix 6 určitě je, tak má Garmin odpověď v podobě chytrých hodinek Venu 2. Nejvýraznější rozdíl u Garmin Venu 2 nalezneme v displeji, který využívá AMOLED panel a hlavně podporuje dotyky. To značně ulehčuje pohyb v systému hodinek. Samotná odolnost proti vodě byla snížena, podporují „jen“ 50 m. Na druhou stranu obdobné hodnoty se nachází u většiny prémiovějších chytrých hodinek. Zůstává podpora bezkontaktních plateb přes Garmin Pay. Sportovní a zdravotní funkce jsou velice podobné. Ostatně se využívá identická aplikace Garmin Connect. Kromě tradiční podpory GPS, dokáže Garmin Venu 2 měřit tep, monitorovat spánek nebo měřit kyslík v krvi.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

V obchodech se nachází i Garmin Venu 2 Plus, což je mírně vylepšená verze. Hlavní novinku představuje podpora telefonování přes spárovaný smartphone, který musí být v dosahu Bluetooth. Integrovaný mikrofon a reproduktor se dá rovněž využít pro hlasové ovládání přes Alexu, Siri, Asistent Google anebo Samsung Bixby. Čeština u hlasového ovládání bohužel podporovaná není, protože samotní chytří asistenti nepodporují český jazyk.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Nejlepší hybridní hodinky

Hybridní hodinky jsou poměrně specifické. Kombinují vzhled klasických hodinek, avšak uvnitř mají plnohodnotné funkce a technologie, které můžeme znát z chytrých hodinek. Withings Scanwatch patří k těm nejlepším „hybridům“, které se dají na českém trhu koupit. Na první pohled vypadají jako nenápadné ručičkové hodinky, při bližším prozkoumání se dá všimnout malého monochromatického displeje. Ten slouží pro základní upozornění, včetně notifikací z telefonu. Celou řadu funkcí pak doplňuje mobilní aplikace Health Mate. Hodinky Withings Scanwatch dokážou měřit EKG, srdeční tep, monitorovat spánek a mají v sobě v neposlední řadě oxymetr pro měření kyslíku v krvi.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Smartwatch splňují voděodolnost 50 m, jsou vybaveny standardním 20mm uchycením pro použití jakéhokoliv řemínku a navíc mají vynikající výdrž baterie. V průměru je budete nabíjet jednou měsíčně. K dokonalosti chybí podpora bezkontaktního placení. Nejsou zrovna ideální pro osoby, kteří plánují hodně sportovat. Sice dokážou měřit celou řadu sportů, ale nemají zabudovanou GPS. Ta se dá využít pouze propojením přes telefon. Mínusem pro někoho může být absence češtiny v systému hodinek i v samotné aplikaci.

Levnější hybridní hodinky nalezneme rovněž v nabídce Garminu. Konkrétně se jedná o Vívomove Sport nebo Vívomove 3S Sport. Chybí jím měření EKG a výdrž na jedno nabití je výrazně nižší. Na druhou stranu jsou kompletně v češtině.

Nejlepší odolné chytré hodinky

Už výše zmíněné chytré hodinky Garmin Fenix 6 / Fenix 6S nabídnou nadprůměrnou odolnost. Další model od stejné společnosti jde ještě dál. Garmin Instinct 2, respektive Garmin Instinct 2S nabídnou masivní pouzdro z tvrdého plastu, které dokonale ochrání samotné hodinky. V mnohém designem připomínají legendární Casio G-Shock hodinky, akorát s tím rozdílem, že uvnitř je plno chytrých funkcí. Nechybí splnění certifikace MIL-STD 810G a voděodolnost 100 m. S hodinkami se dá bez problému plavat a případně se potápět do hloubky několika metrů.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Rozdíl mezi Instinct 2 a Instinct 2S je podobně jako u Fenixu pouze ve velikosti a s tím spojené odlišné kapacitě baterie. Větší model má 0,9palcový displej a výdrž na jedno nabití cca 28 dní, zatímco menší varianta nabídne 0,79“ velký displej a výdrž baterie 21 dní. V obou případech se jedná o transflektivní panel, který velice dobře funguje na přímém slunečním světle. Hodinky nemají dotykový displej, ovládání probíhá pomocí tlačítek po stranách. Nechybí podpora GPS, monitoring spánku, měření saturace kyslíku v krvi a celá řada sportovních aktivit k měření.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Potěší podpora češtiny, naopak pro někoho může být mínusem absence bezkontaktního placení. Řešení je poměrně jednoduché, i když to bude znamenat vyšší cenu. Na trhu jsou také chytré hodinky Garmin Instinct 2 Solar, respektive Garmin Instinct 2S Solar, které nabídnou identické funkce jako levnější varianta. Akorát s tím rozdílem, že již podporují bezkontaktní platby přes Garmin Pay a slibují navíc vyšší výdrž na jedno nabití. V displeji těchto modelů je totiž zabudován solární panel, který výrazně pomáhá oddálit nabíjení kabelem.

Write a Comment