Jak vybrat hodinky a další rady od hodinářů

Vybíráme hodinky

Vybrat si ty správné hodinky je jednoduchý úkol - avšak pouze pro ty informované. Před tím, než přejdete do katalogu hodinek, je dobré vědět několik základních informací. A to jak o hodinkách, tak o tom, komu jsou určeny.

Je důležité si ujasnit, zda chci hodinky do společnosti, na sport, do práce či nějaké univerzální. Následně mne budou zajímat materiály, ze kterých jsou vyrobeny, jak designově tak prakticky- pokud jsem například alergik, či hodinky vystavím těžkým podmínkám při práci či sportu. Podle těchto aspektů budu volit materiál pouzdra, pásku, stupeň vodotěsnosti a typ skla. Pokud máme vybrány materiály, design a požadovaný stupeň vodotěsnosti můžeme se zaměřit na doplňkové funkce hodinek.

Cena

První z požadavků je spíše limit a to limit finanční. Kolik na hodinky máte. Stanovte si limity dva. Ten první je střední limit, tedy hodnota, kolem které by se hodinky měly maximálně pohybovat. A druhý je limit maximální, tedy kolik do nich jste opravdu ochotni vrazit. Jak se tyhle limity liší? Inu, když je váš střední limit deset tisíc a uvidíte nádherný kousek za patnáct, pravděpodobně se ještě necháte zlomit, ačkoliv jiné za patnáct vás už nechají chladným.

Muži vs. ženy

Muži mají rádi větší, masivnější hodinky. Ženy zpravidla vyhledávají menší modely i když najdou se i vyjímky.

Hodinky pro děti

Hodinky jsou vhodný dárek nejenom pro dospělé, ale i pro děti. Děti jsou schopny vnímat a rozlišovat čas již od raného dětství a je vhodné je s hodinkami začít seznamovat od cca čtyř let věku, své první hodinky by měly dostat nejpozději při nástupu do školy, kde už beztak nějaký časový rytmus dodržovat musí.

U nás se bohužel dětské hodinky objevují poskrovnu a je zvykem dávat dětem vyřazené hodinky po dospělých, nebo nějaké levnější a menší hodinky pro dospělé. V západní Evropě je přitom velmi solidní výběr hodinek určených právě dětem, hodinek, jež jsou zábavné, s dětskými motivy a které děti také pobaví.

Pravidla pro výběr dětských hodinek:

Předem je ale třeba si říci, že na dětské hodinky se kladou trochu jiné nároky. Tak především musí být odolné, proto se i na ně používá minerální sklo a pouzdro alespoň z hliníku (aby byly lehké). Kvůli redukci váhy se používají textilní nebo kožené řemínky. A prakticky vždy jde o quartzové strojky na baterie, aby děti nezapomínaly hodinky natahovat.

Také je třeba, aby hodinky odolávaly vodě - když budete děti nutit hodinky sundávat, ztratí je, když neodolají vodě, tak prostě za pár měsíců umřou na utopení. Zejména pro chlapce by voděodolnost měla být pravidlem. A nakonec je potřeba, aby cena nebyla vysoká, protože děti hodinky rády při tělocviku ztrácí nebo hodinky přijdou k újmě. Pro mladší děti (předškolní) také počítejme s tím, že hodinky by měly být zajímavé a pestrobarevné.

Typy ciferníků

Analogové - Zobrazení času pomocí ručiček, hodinové, minutové a vteřinové.

- Zobrazení času pomocí ručiček, hodinové, minutové a vteřinové. Digitální - Takto se označují hodinky s digitálním výstupem ukazatele času (číslice na displeji).

- Takto se označují hodinky s digitálním výstupem ukazatele času (číslice na displeji). Binární - Po sečtení hodnot v binárním kódu získáme daný čas nebo datum. (Binární kód: 1;2;4;8;16;32). Dvojková soustava (Binární soustava) je číselná soustava mocnin čísla 2.

- Po sečtení hodnot v binárním kódu získáme daný čas nebo datum. (Binární kód: 1;2;4;8;16;32). Dvojková soustava (Binární soustava) je číselná soustava mocnin čísla 2. Kombinované - Zobrazení času pomocí ručiček v kombinaci s digitálním displejem.

Rozměry hodinek

Rozměry hodinek jsou měřeny takto: šířka pouzdra bez korunky x výška pouzdra x tloušťka pouzdra.

Sklo

Krycích sklíček je několik druhů a to, jak jsou kvalitní, rozhoduje také o tom, jaký bude celkový dojem z hodinek po řadu let. Protože sklíčko je to první, co na hodinkách většinou dojde úhony. Sklíčka rozdělujeme na tyto druhy:

Antireflexní sklo - Sklo ošetřené proti tvorbě odlesků. Ciferník je tak dobře čitelný i za přímého svitu.

- Sklo ošetřené proti tvorbě odlesků. Ciferník je tak dobře čitelný i za přímého svitu. Hardlex - Tvrzené minerální sklo s povrchem upraveným proti poškrábání (patentováno ®Seiko Corporaction).

- Tvrzené minerální sklo s povrchem upraveným proti poškrábání (patentováno ®Seiko Corporaction). Minerální sklo - Sklo s příměsí křemene. Tvrdost je vyšší, než u akrylátového sklíčka.

- Sklo s příměsí křemene. Tvrdost je vyšší, než u akrylátového sklíčka. Plastové sklo - Akrylátové sklíčko. Využívá se především u dětských typů hodinek.

- Akrylátové sklíčko. Využívá se především u dětských typů hodinek. Safírové sklo - Safírové sklíčko je syntetický safír, tedy průhledná verze korundu. Jedná se o nejtvrdší druh skla, který je u hodinek používán. Neznamená to však, že jej nelze poškrábat, pouze je proti oděru a vrypům nejvíce odolné.

- Safírové sklíčko je syntetický safír, tedy průhledná verze korundu. Jedná se o nejtvrdší druh skla, který je u hodinek používán. Neznamená to však, že jej nelze poškrábat, pouze je proti oděru a vrypům nejvíce odolné. Sférické sklo - Sklo vypouklé do tvaru čočky, která zajišťuje lepší čitelnost ciferníku.

VODOTĚSNOST

Vodotěsnost hodinek je první mýtus, díky němuž můžeme snadno o svého oručičkovaného miláčka přijít. Hodně lidí totiž věří nápisům "water resistant" - a pak jsou zklamáni, když zjistí, že překlad tohoto výrazu "voděodolný" neznamená ani vodotěsný, ani skutečnost, že by hodinky musely styk s vodou přežít.

Označení "water resistant" se používá u hodinek, u nichž se nepočítá s tím, že by se dostaly do zásadnějšího kontaktu s vodou s že tedy maximum vody pro ně bude představovat déšť nebo umytí rukou. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

Toto označení nemusí mít jen nejlevnější hodinky, mohou ho mít i drahé mechanické representativní hodinky, kde hodinář nepředpokládal, že byste se s nimi chtěli potápět, například už proto, že by to mohlo škodit řemínku z krokodýlí kůže.

Označení Stupeň vodotěsnosti Stříkající voda, déšť Sprchování, mytí rukou Plavání, potápění bez dých. přístroje Hlubinné potápění Bez označení 0 m ne ne ne ne 3 ATM/3 BAR 30 m ano ne ne ne 5 ATM/5 BAR 50 m ano ano ne ne 10 ATM/10 BAR 100 m ano ano ano ne 20 ATM/20 BAR 200 m ano ano ano ano 30 ATM/30 BAR 300m ano ano ano ano 50 ATM/50 BAR 500 m ano ano ano ano 100 ATM/100 BAR 1000 m ano ano ano ano

Označení "water resistant" se používá u hodinek, které se nesmějí dostat do kontaktu s vodou. Maximum působící vody pro ně představuje vzdušná vlhkost. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

Označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm) se používá u odolnějších hodinek. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. V metrech (m), barech (bar) nebo atmosférách (atm). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.

Často však vzniká mylný předpoklad, že tato hodnota zároveň znamená hloubku, do které se s hodinkami bez úhony může potopit i majitel hodinek. Teoreticky tomu tak je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi do něčeho neudeříte. Pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a chemikálie.

Obecně se říká, že hodinky označené jako odolné do 30 metrů / 3atm se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání byste je brát neměli. Koupat byste se mohli teprve s hodinkami určenými do 100 metrů / 10 atmosfér. Pro potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky tedy 20 atm a profesionální potápěčské hodinky se označují jako 1000 metrů / 100 atm.

Materiály a povrchové úpravy

Z čeho se hodinky dělají? Odpovědět na tuhle otázku je dost jednoduché - dělají se prakticky ze všeho včetně dřeva a ledu nebo kytek. Ty náramkové mají z praktických důvodů pro běžné použití poněkud omezený sortiment materiálů a to většinou na kovy, plasty a keramiku. Podívejme se tedy na jednotlivé materiály trochu podrobněji:

Aluminium - Chemicky značně odolný materiál vynikající svou nízkou hmotností.

- Chemicky značně odolný materiál vynikající svou nízkou hmotností. Karbon - Jinými slovy uhlík, velice lehký, pevný a nehořlavý prvek, používaný většinou pro výrobu sportovních a armádních hodinek.

- Jinými slovy uhlík, velice lehký, pevný a nehořlavý prvek, používaný většinou pro výrobu sportovních a armádních hodinek. Keramika - Velmi atraktivní a tvrdý materiál, jedná se o takzvaný HighTech materiál.

- Velmi atraktivní a tvrdý materiál, jedná se o takzvaný HighTech materiál. Kevlar - Kevlar je jiný název pro poliamidová vlákna, která vynikají svou pružností, pevností v tahu a oděruvzdorností. Kevlar se používá například také při výrobě neprůstřelných vest.

- Kevlar je jiný název pro poliamidová vlákna, která vynikají svou pružností, pevností v tahu a oděruvzdorností. Kevlar se používá například také při výrobě neprůstřelných vest. Kůže - Kůže (hovězí, vepřová, telecí,….) je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu řemínků.

- Kůže (hovězí, vepřová, telecí,….) je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu řemínků. Mosaz - Slitina mědi a zinku s atraktivním vzhledem.

- Slitina mědi a zinku s atraktivním vzhledem. Ocel - Nerezová ocel (stainless steel). Kvalitní, nekorodující kov, jehož nevýhodou je větší hmotnost.

- Nerezová ocel (stainless steel). Kvalitní, nekorodující kov, jehož nevýhodou je větší hmotnost. Plast - Lehký, křehký, antialergenní materiál. Vhodný pro sportovní použití.

- Lehký, křehký, antialergenní materiál. Vhodný pro sportovní použití. Pozlacená ocel - Ocel pozlacená vrstvou zlata o tloušťce 5-10 μm (mikronů).

- Ocel pozlacená vrstvou zlata o tloušťce 5-10 μm (mikronů). Pryž - Pryž, nesprávně guma, je velice pružný, voděodolný materiál, proto se používá převážně pro výrobu řemínků ke sportovním hodinkám.

- Pryž, nesprávně guma, je velice pružný, voděodolný materiál, proto se používá převážně pro výrobu řemínků ke sportovním hodinkám. Silikon - Podobně jako u pryže se jedná o pružný, vodoodpudivý materiál, pouze s jiným složením.

- Podobně jako u pryže se jedná o pružný, vodoodpudivý materiál, pouze s jiným složením. Textil - Jednotlivá textilní vlákna spletená do tkaniny, takzvané textilie, která vyniká především nízkou hmotností a nenáročnou údržbou.

- Jednotlivá textilní vlákna spletená do tkaniny, takzvané textilie, která vyniká především nízkou hmotností a nenáročnou údržbou. Titan - Velmi kvalitní lehký a tvrdý kov, který je vhodný především pro alergiky.

Typy strojků (napájení)

Strojky máme v zásadě čtvero typu. Digitální strojky pro digitální hodinky, quartzové strojky pro analogové (tedy ručičkové) hodinky, mechanické strojky pro analogové hodinky a mechanické strojky se samo-nátahem.

Quartzové nebo mechanické hodinky?

V dnešní době jsme si již zvykli na hodinky takzvaně na „baterku“ a mechanické hodinky snad jako by ani nevyráběli. Ovšem opak je pravdou. Klasické mechanické strojky a hodinky jsou stále k dispozici a naopak se postupně vrací víc a víc na trh. Pokud se budeme bavit o hodinkách švýcarských, tak tam je vzestupná tendence enormní a některé manufaktury ani nestíhají pokrýt poptávku. Takže pokud víme, že k dispozici jsou jak mechanické tak quartzové stroje, které se tedy vybrat?

Velice důležité je, aby se člověk rozhodl, co od konkrétních hodinek bude očekávat, jaké funkce by měly splňovat atp. Pokud si takto rozdělíme svoje požadavky, budeme moci hledat v menším množství modelů a hlavně se dopracujeme k hodinkám, které nám budou maximálně vyhovovat.

Mechanické hodinky

Mechanické strojky jsou poháněny energií uloženou v peru. Energie se do pera ukládá za pomoci ručního natahování, či samo-nátahem. Aby byla dodávaná energie stále stálá a postupným rozvíjením pera se nesnižovala, existuje několik způsobů, jak tohoto dosáhnout, tyto opatření jsou buď kombinovaně či jednotlivě k nalezení u všech moderních strojů. Přesnost je tedy dána jak stálostí dodávané energie, tak frekvencí, na níž pracuje oscilátor (nejčastěji tzv. „setrvačka“). Tato frekvence se udává v kyvech za hodinu. Zjednodušeně by se dalo říci, čím více kyvů, tím přesnější měření času. U klasických strojů se pohybuje frekvence okolo 18 tis., automaty mívají 21 600 kyvů a více.

Přesnost mechanických modulů je tedy dnes již velmi vysoká, ovšem ani ty nejdražší kusy, nemohou býti tak přesné, jako velice levné digitálky. Největším technickým problémem je samotná podstata mechanických hodinek- mechanika. Všudypřítomné tření, vliv gravitace, teploty a materiálů. To vše významně ovlivňuje chod. Existují různá opatření a kompenzace těchto vlivů. Tyto problémy se snažili odstranit mistři hodináři již před téměř třista lety a stále v tom konstruktéři pokračují. Každý kalibr (stroj) má určitou toleranci chodu, tj. musí se dostat do předepsaných hodnot, které mohou být například maximálně +8s/den -3s/den. Vše se odvíjí od seřízení, typu a stáří mechanismu a jak je to dlouho, co prošel celkovou opravou.

Neznamená to však, že by mechanické hodinky byly zastaralá a zbytečná záležitost, ba naopak. Množství vyrobených kusů se zvyšuje spolu s poptávkou. Kvalitní a dobře seřízené mechanické hodinky nejsou jen módním doplňkem, ale nesete si na ruce i něco výjimečného, zkrátka kus mistrovské práce.

Quartz

Od doby kdy poprvé spatřily světlo světa první bateriové hodinky řízené krystalem, uplynula již značná doba. Cílem bylo vytvořit dostupné a velice přesné hodinky. Přesnost stroji dal krystal, který je vybroušen do daného tvaru (nejčastěji ladičkového) tak, aby měl správné vlastnosti. Jeho frekvence činí vysokých 32 768 Hz – cykly za jednu sekundu, což je oproti mechanickým hodinkám ohromné číslo. Toto jednoduché a levné řešení znamená, že oproti velice drahým mechanikám budou levné kusy digitálních a analogových bateriových hodinek velice přesné, jelikož právě frekvence oscilátoru (zde krystal) udává přesnost hodinek. Ačkoli by se mohlo zdát, že hodinky na bateriový pohon nejsou tak výjimečné jako kalibry mechanické, není to úplně pravda. Jejich podstata nám umožňuje využívat energii elektrického článku pro další funkce, které u klasických hodinek nelze použít, nebo by byla jejich cena daná komplikovaností ohromná. Proto si vybere opravdu každý, jen je důležité si určit, na co budu dané hodinky používat.

Dobré je pamatovat si ještě systémy Kinetic firmy Seiko, kde baterii nahrazuje právě pohyb ruky, obdobný a do mnoha dalších dodávaný Autoquartz od ETA a Citizen Eco-Drive, kde energii dodává solární článek.

Solární napájení

Solární panely zabudované pod ciferníkem doplňují energii pro zasazený vysokokapacitní kondenzátor.

SEIKO Kinetic

Technologie firmy SEIKO - quartzový strojek bez baterie mění energii vytvářenou pohybem ruky na energii, která je uložena, regulována a uvolňována s dokonalou quartzovou přesností.

Swiss Made

Být označovány jako vyráběné ve švýcarsku, tedy "Swiss Made", mohou být jen hodinky, u nichž je minimálně 40% komponent ze Švýcarska a jsou tam také kompletovány. Nestačí nakoupit komponenty ve Švýcarsku a kompletovat je například v Číně nebo opačně. Můžete namítnout, že na druhou stranu mohou švýcaři práci na hodinkách odfláknout. Jistě mohou, ale švýcarské předpisy dbají i na to a mohou Swiss Made značku velmi rychle výrobku odejmout. I proto jsou takto označené hodinky vcelku po právu známkou kvality a když se pro ně rozhodnete (a nebude to padělek), v kvalitě vedle nešlápnete. Což neznamená, že by stejně kvalitní nemohly být i hodinky vyrobené někde jinde - jen nemáte tu jistotu značky Swiss Made.

Přesnost

Quartzové hodinky se zpozdí za den o méně jak půl vteřiny, dobré mechanické o cca 2 vteřiny. Pokud potřebujete totální přesnost, nejsou ani nejlepší mechanické hodinky se všemi vylepšeními lepší, než slušné quartzové hodinky.

Opatrnosti je třeba v případě, když strojek dělá výrobce hodinek sám a ročně prodává pár kousků, nebo když strojky bere od nějaké špatné manufakturky. Ta sice může mít překrásné jméno, ale zagooglujte s kalibrem těch hodinek a uvidíte, co se o nich dočtete. Většinou na problémy narazíte u quartzových strojků, které jsou relativně jednoduché a do reklamních hodinek se dodávají za desetikoruny. Mechanické strojky už není tak jednoduché zkonstruovat a pokud se do nich někdo pouští, má už s hodinařinou větší zkušenosti, nebo nakupuje u profíků.

Funkce

Hodinky nabízí, také nepřebernou škálu různých funkcí a neustále výrobci přichází s novými. Zejména hodinky určené na sport nebo takzvané outdoorové, mají velký počet těchto ukazatelů. Zde jsme pro Vás vybrali přehled nejběžnějších funkcí a jejich popis:

Barometr - Vestavěné čidlo pro měření barometrického tlaku. Barometr je přístroj pro měření atmosférického tlaku vzduchu.

- Vestavěné čidlo pro měření barometrického tlaku. Barometr je přístroj pro měření atmosférického tlaku vzduchu. Datumovka - Zobrazuje aktuální datum pomocí čísla. Může být automatická, jednomístná nebo dvoumístná a bývá umístěna v malém okénku na ciferníku. U některých typů je provedena formou ciferníčku s čísly, na které ukazuje ručička.

- Zobrazuje aktuální datum pomocí čísla. Může být automatická, jednomístná nebo dvoumístná a bývá umístěna v malém okénku na ciferníku. U některých typů je provedena formou ciferníčku s čísly, na které ukazuje ručička. Den v týdnu - Zobrazuje název dne v týdnu pomocí jeho cizojazyčné zkratky (může být dvoujazyčné) v malém okénku na ciferníku nebo pomocí ručičky a ciferníku s názvy dní.

- Zobrazuje název dne v týdnu pomocí jeho cizojazyčné zkratky (může být dvoujazyčné) v malém okénku na ciferníku nebo pomocí ručičky a ciferníku s názvy dní. Duální čas - Zobrazuje čas ve dvou, uživatelem zvolených, časových pásmech.

- Zobrazuje čas ve dvou, uživatelem zvolených, časových pásmech. Hloubkoměr - Pomocí čidla tlaku je na displeji digitálních hodinek zobrazována hloubka ponoru při potápění.

- Pomocí čidla tlaku je na displeji digitálních hodinek zobrazována hloubka ponoru při potápění. Kalendář - Zobrazuje den, měsíc případně rok.

- Zobrazuje den, měsíc případně rok. Kompas - Vestavěný senzor ukazující magnetický severní pól.

- Vestavěný senzor ukazující magnetický severní pól. Perpetual Calendar - Předprogramovaný kalendář na mechanické bázi, rozlišuje délku měsíců a přestupné roky. Používán u analogových modelů.

- Předprogramovaný kalendář na mechanické bázi, rozlišuje délku měsíců a přestupné roky. Používán u analogových modelů. Plně automatický kalendář - Funkce některých digitálních a kombinovaných hodinek, u kterých je kalendář předprogramován na několik desítek let dopředu.

- Funkce některých digitálních a kombinovaných hodinek, u kterých je kalendář předprogramován na několik desítek let dopředu. Světový čas - Zobrazuje časy v různých časových zónách světa. Zóny se dělí podle měst (Londýn, New York, Paříž...)

- Zobrazuje časy v různých časových zónách světa. Zóny se dělí podle měst (Londýn, New York, Paříž...) Tachymetr - Slouží u analogových hodinek, v kombinaci se stopkami, na určení rychlosti pohybu. Spustíme stopky (chronograf) a po překonání vzdálenosti jednoho kilometru jej vypneme. Následně na stupnici tachymetru můžeme odečíst rychlost pohybu předmětu.

- Slouží u analogových hodinek, v kombinaci se stopkami, na určení rychlosti pohybu. Spustíme stopky (chronograf) a po překonání vzdálenosti jednoho kilometru jej vypneme. Následně na stupnici tachymetru můžeme odečíst rychlost pohybu předmětu. Teploměr - Vestavěné čidlo pro snímání teploty. Pro přesné měření nesmí být hodinky nasazeny na ruce.

- Vestavěné čidlo pro snímání teploty. Pro přesné měření nesmí být hodinky nasazeny na ruce. Výškoměr - Vestavěné čidlo tlaku s přepočtem na nadmořskou výšku.

- Vestavěné čidlo tlaku s přepočtem na nadmořskou výšku. Stopky - Funkce pro měření časových úseků. Některé modely umožňují měřit více mezičasů.

- Funkce pro měření časových úseků. Některé modely umožňují měřit více mezičasů. Monitor srdečního tepu - Funkce sportovních hodinek, kterou můžete sledovat váš aktuální tep (reakci vašeho organismu na danou fyzickou zátěž během vykonávané sportovní aktivity).

- Funkce sportovních hodinek, kterou můžete sledovat váš aktuální tep (reakci vašeho organismu na danou fyzickou zátěž během vykonávané sportovní aktivity). Radiově řízené - Hodinky jsou schopny přijmout radiový signál a tím se i samy seřídí. Radiově řízené modely hodinek jsou nejpřesnější.

- Hodinky jsou schopny přijmout radiový signál a tím se i samy seřídí. Radiově řízené modely hodinek jsou nejpřesnější. Hodinky řízené GPS signálem - Čas se automaticky nařídí ve všech 39 časových pásmech.

Osvětlení

After Glow - Podsvícení svítí po stisku tlačítka cca 5 vteřin, poté se samovolně vypne.

- Podsvícení svítí po stisku tlačítka cca 5 vteřin, poté se samovolně vypne. Automatické elektrické podsvícení - Při naklonění hodinek směrem k obličeji se automaticky zapne podsvícení displeje nebo ciferníku.

- Při naklonění hodinek směrem k obličeji se automaticky zapne podsvícení displeje nebo ciferníku. Elektrické podsvícení - Podsvícení displeje nebo ciferníku.

- Podsvícení displeje nebo ciferníku. Luminiscenční vrstva - Fluorescenční povlak umožňuje po nasvětlení po dobu téměř 6 hodin sledovat čas i za snížené viditelnosti nebo v úplné tmě.

- Fluorescenční povlak umožňuje po nasvětlení po dobu téměř 6 hodin sledovat čas i za snížené viditelnosti nebo v úplné tmě. Podsvícení LED diodou - Pro podsvícení ciferníku nebo displeje je použita LED dioda.

Alarm

Write a Comment